Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Rada Jedności Narodowej

Rada Jedności Narodowej - powstała z 8 na 9 stycznia 1944 r. w wyniku przekształcenia Krajowej Reprezentacji Politycznej, na mocy dekretu Delegata Rządu z 9 stycznia 1944 r., organizacja Polskiego Państwa Podziemnego stanowiąca jego pion polityczny. Przewodniczącym RJN został przedstawiciel PPS-WRN, a także przewodniczący wcześniejszej KRP, Kazimierz Pużak.

15 marca RJN ogłosiła deklaracje programową O co walczy naród polski? (w odpowiedzi na odezwę PPR O co walczymy), zawierająca program przebudowy społeczno-gospodarczej. Była ona w pewnym stopniu chęcią stworzenia przeciwwagi politycznej i odpowiedzią na utworzenie przez komunistów w styczniu 1944 r. samozwańczej Krajowej Rady Narodowej.

22 lutego 1945 r. wyraziła protest przeciwko decyzjom konferencji jałtańskiej w sprawie polskiej i jednocześnie wyraziła gotowość udziału w powołaniu Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej. W marcu 1945 r. część członków RJN została aresztowana przez NKWD i w czerwcu 1945 r. bezprawnie osądzona w procesie szesnastu w Moskwie. RJN została odbudowana w mniejszym składzie, a jej przewodniczący zmieniali się co miesiąc.

Po utworzeniu Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej RJN rozwiązała się i 1 lipca 1945 wystosowała Deklarację Rady Jedności Narodowej, w której zawarła przypomnienie celów wojennych Polski, politykę ZSRR wobec RP oraz Testament Polski Walczącej.

W skład RJN wchodziło po 3 reprezentantów stronnictw skupionych dotychczas w KRP oraz od lipca po 1 przedstawicielu: Ojczyzny, Racławic, Zjednoczenia Demokratycznego,spółdzielczości i Kościoła katolickiego.


Inne hasła zawierające informacje o "Rada Jedności Narodowej":

1972 ...

Kauen ...

Uniwersytet Witolda Wielkiego ...

Dwudziestolecie międzywojenne na świecie ...

Augustinas Voldemaras ...

Taryba ...

Data ...

Mer (urzędnik) ...

Klemens Maria Hofbauer ...

Nowa Polityka Ekonomiczna ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Rada Jedności Narodowej":

18 Ruch pojazdów w kolumnie (plansza 3) ...

Zaokrąglanie liczb (plansza 11) ...

Zaokrąglanie liczb (plansza 5) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie