Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Rotmistrz

Rotmistrz

Rotmistrz chorągwi pancernej, Juliusz Kossak , 1886

Rotmistrz - stopień wojskowy w kawalerii odpowiadający kapitanowi oraz nazwa dowódcy szwadronu . W dawnym wojsku dowódca roty albo chorągwi .

Nazwa wywodzi się od "mistrz roty".

W Polsce nazwa rotmistrza pojawiła się w XV wieku , gdy po raz pierwszy w polskich dziejach użyte zostało wojsko zaciężne . Rotmistrz zaciągał na postawie listu przypowiedniego rotę konną lub pieszą, nad którą obejmował dowództwo. W XVI wieku nazwę rotmistrza piechoty zaczęła wypierać nazwa kapitan. Odtąd rotmistrz występował już tylko w piechocie węgierskiej i wybranieckiej , dlatego zaczął być kojarzony tylko z jazdą.

W XVII wieku rotmistrzami chorągwi husarskich i kozackich (później pancernych) byli cywilni dygnitarze, a nie zawodowi oficerowie. W pierwszej połowie XVIII wieku stało się to regułą, toteż w imieniu takiego tytularnego rotmistrza chorągwią bezpośrednio dowodzili porucznicy lub namiestnicy .

W końcu XVIII wieku rotmistrze stali się dowódcami szwadronów . Istniał podział na rotmistrzów ze szwadronem, utrzymujących się dzięki prowadzeniu spraw gospodarczych oddziału, oraz na sztabsrotmistrzów, pozbawionych tego typu dochodu.

W XIX wieku rotmistrz był stopniem oficerskim w kawalerii i żandarmerii odpowiadającym stopniowi kapitana w innych rodzajach wojsk.

W okresie międzywojennym oraz w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie stopień rotmistrza istniał w kawalerii oraz w oddziałach pancernych o kawaleryjskim rodowodzie.

W WP stopień rotmistrza używany był do końca II wojny światowej , a także po wojnie - do 1947 r. Obecnie używany jest nieformalnie w Reprezentacyjnym Szwadronie Kawalerii Wojska Polskiego .

  • Sławni polscy wojskowi w stopniu rotmistrza:
Pagon rotmistrza 1939

Źródło

  • Mała Encyklopedia Wojskowa, 1967, Wydanie I, Tom 3


Inne hasła zawierające informacje o "Rotmistrz":

Stanisław Taczak ...

Bitwa pod Kircholmem ...

Bitwa pod Kłuszynem rzutach naprzeciwko Rosjan stanęło prawe skrzydło, złożone z chorągwi kozackich dowodzonych przez Rotmistrza Samuela Dunikowskiego (pułk Ludwika Wejhera) oraz z pułku Marcina Kazanowskiego . Naprzeciw ...

Szujscy │ │ │ ├─>Piotr (* 1751 ) porucznik ułanów, Rotmistrz wojska polskiego │ ...

Pułkownik ...

Wehrmacht ...

1628 ...

Józef Lipski Lipski - generał, przywódca powstania wielkopolskiego w 1806 w Kaliskiem Józef Lipski - Rotmistrz, generał major milicji gnieźnieńskiej w 1794 Józef Lipski - polityk i dyplomata Józef ...

Wojsko zaciężne ...

Roman Abraham ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Rotmistrz":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie