Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Raba (dopływ Dunaju)

Raba (dopływ Dunaju)

Raba (niem. Raab, węg. Rába) – rzeka w południowo-wschodniej Austrii i północno-zachodnich Węgrzech . Długość – 322 km (110,7 km w Austrii, 211,3 km na Węgrzech), powierzchnia zlewni – 5841 km², średni przepływ na granicy – 6,1 m³/s.

Raba wypływa na wysokości około 1200 m n.p.m. w masywie Osser (1548 m n.p.m.) w Alpach Styryjskich. W odcinku źródłowym tworzy malowniczy przełom zwany Raabklamm. Płynie na południowy wschód przez Przedgórze Styryjskie we wschodniej Styrii , po czym przepływa przez południowy skraj Burgenlandu . Na Węgrzech zmienia kierunek na północno-wschodni i płynie środkiem węgierskiej części Małej Niziny Węgierskiej , której jest główną rzeką. Dopływy przyjmuje w górnym i średnim biegu, ponieważ w dolnym biegu dopływy ze wschodu przyjmuje płynąca równolegle rzeka Marcal , a z zachodu – rzeka Rábca. Rábca, Raba i Marcal przepływają przez Győr , po czym wpadają do Dunaju Moszońskiego .

W dolinie Raby, w okolicach miejscowości Szentgotthárd (słń. Monošter) na Węgrzech, niedaleko zbiegu granic Austrii, Węgier i Słowenii , żyje kilkutysięczna mniejszość słoweńska , tzw. Słoweńcy porabscy.


Inne hasła zawierające informacje o "Raba (dopływ Dunaju)":

Ren ...

Wag ...

Linz ...

Berezyna ...

Wilia (dopływ Niemna) ...

Rekultywacja jezior ...

Jakuszyce ...

Głowacz białopłetwy ...

Reichenbach ...

Wielki Staw (jezioro w Karkonoszach) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Raba (dopływ Dunaju)":

Higiena układu oddechowego (plansza 15) ...

208. Morze Bałtyckie (plansza 8) ...

025. Uwarunkowania i konsekwencje strefowości klimatycznej Ziemi w środowisku geograficznym (plansza 13) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie