Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Qumrān

Qumrān

Na mapach: 31°45'N 35°26'E / 31.75, 35.433

Jaskinia nr 4, w której znaleziono 40000 fragmentów antycznych zwojów
Widok z Khirbet Qumran w kierunku południowym

Qumran ( hebr. חירבת קומראן Chirbet Kumran) - ruiny starożytnej osady położonej w odległości 1 km na północny zachód od brzegu Morza Martwego , na pustyni Judzkiej w środkowym Izraelu .

Spis treści

Historia

Osada była zamieszkiwana przez wiele stuleci. M.in. na podstawie znalezionych podczas wykopalisk archeologicznych monet oraz ceramiki, naukowcy wyodrębnili kilka faz osadnictwa. Pierwsza faza to VIII i VII w. p.n.e. , kiedy najprawdopodobniej znajdowało się tutaj tzw. "Miasto Soli" wspomniane w Biblii ( Joz 15,62). Kolejna faza osadnictwa, rozpoczęła się ok. połowy II w. p.n.e. Wybudowano wtedy liczne budynki o charakterze gospodarczym (warsztaty, spichlerze, cysterny), jak również budynki mieszkalne oraz dużą budowlę z dziedzińcem i wieżą, w której mieściło się skryptorium . Ok. roku 31 p.n.e. w wyniku katastrofy – trzęsienia ziemi i pożaru – jakie nawiedziły osiedle, na pewien czas (do ok. 4 r. p.n.e. ) wyludniło się ono. Po 4 r. p.n.e. mieszkańcy odbudowali osiedle i pozostawali w nim do 68 r. n.e., tj. do czasu wkroczenia Rzymian podczas powstania antyrzymskiego w Judei . W okresie tym Qumran zamieszkiwało od 150 do 200 osób.

Między rokiem 70 a ok. 132 n.e. w Qumran przez pewien czas stacjonowali żołnierze rzymscy.

Większość uczonych skłania się do poglądu, że w okresie od poł. II w. p.n.e. do 68 r. n.e. Qumran było siedzibą esseńczyków lub jakiegoś ich odłamu.

Zwoje z Qumran

W okolicznych jaskiniach znaleziono w latach 1947-1956 liczne rękopisy z tego okresu, zwane od nazwy osady rękopisami z Qumran . Inicjatorem badania i publikowania zwojów był francuski archeolog i biblista, dominikanin Roland de Vaux .

Badaniem zagadnień związanych z tekstami z Qumran zajmuje się interdyscyplinarna dziedzina zwana qumranologią .

Galeria

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Qumrān":

List do Hebrajczyków ...

Biblia Tysiąclecia ...

Zachodnia Jerozolima ...

Muzeum Izraela ...

Arka Przymierza ...

Pustynia Judzka ...

Dolina Tyropeonu ...

Kanon Biblii ...

Księga Daniela ...

Aaron (postać biblijna) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Qumrān":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie