Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Qufu

Qufu

Na mapach: 35°36'N 117°02'E / 35.6, 117.033

Qufu
曲阜
Państwo   Chiny
Prowincja Szantung
Mer Liu Sen
Położenie35° 36' N
117° 02' E
Ludność (2007)
•  liczba ludności

640 783
Kod pocztowy 273100
Położenie na mapie Chin

Qufu
曲阜
Fragment kompleksu Świątyni Konfucjusza
Rezydencja Rodu Kong
Grób Konfucjusza

Qufu ( chiń. 曲阜, pinyin : Qūfù) - miasto w Chinach , w prowincji Szantung , około 130 km na południe od Jinan . Mieszka tu około 60 tysięcy osób.

Miasto jest legendarnym miejscem urodzenia Konfucjusza . W Okresie Wiosen i Jesieni było stolicą państwa Lu. Zachowane tu zabytki - Świątynia i Las Konfucjusza oraz Rezydencja Rodu Kong - zostały w 1994 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO .

Spis treści

Świątynia Konfucjusza

Świątynia Konfucjusza (Kong Miao, 孔庙) powstała pierwotnie jako skromny pawilon pamięci, jednak - głównie w czasach dynastii Ming i Qing - rozbudowano ją w kompleks rozmiarów jednej piątej centrum miasta. Centralną budowlą kompleksu jest tzw. Pawilon Dacheng, ostatnio przebudowany w 1724 roku. Wzniesiono go z kamienia specjalnie importowanego z Xishaunu, a rzeźbione kolumny wspierają dach pokryty szkliwionymi, żółtymi dachówkami. Dawniej odprawiano tu rytuały w dzień urodzin Konfucjusza. Wykonywano tu wówczas taniec na cześć wielkiego mędrca przy akompaniamencie bębnów i przy śpiewach w świetle pochodni. W miejscowym muzeum wystawiono instrumenty muzyczne, wykorzystawane podczas tej uroczystości.

Przy północnym krańcu świątyni stoi pawilon Shengji Dian. Znajdują się tu pochodzące z końca XVI wieku rzeźbione kamienie ze scenami z życia Konfucjusza. Są one kopiami jeszcze starszych tablic.

Na terenie kompleksu świątynnego znajduje się ponadto przeszło tysiąc stel z inskrypcjami z okresu od dynastii Han aż po dynastię Qing .

Rezydencja rodu Kong

Rezydencja Konfucjusza (Kong Fu, 孔府) została wzniesiona w XVI wieku i była później kilkakrotnie rozbudowywana. Składa się na nią labirynt sal i pawilonów. Jest to najbardziej okazała siedziba magnacka w Chinach, należąca niegdyś do potomków wielkiego mędrca. Z wizytą przyjeżdżali tu często nawet sami cesarze. Właśnie dzięki ochronie cesarskiego dworu przetrwały tu stare meble, ceramika i rękodzieła, z których niektóre wystawiono w gablotach.

Na wschód od głównej bramy rezydencji wznosi się, tzw. "Wieża Schronienia", gdzie członkowie rodu Kong mogli się ukrywać w czasie powstań chłopskich. W skład kompleksu wchodzą ponadto gabinety, pokoje gościnne, biblioteki, małe świątynie i apartamenty dla osób z bocznych gałęzi rodu. Rezydencja zamieszkana była aż do 1948 roku, kiedy to ostatni z żyjących tu potomków Konfucjusza Kong Decheng uciekł na Tajwan .

Las Konfucjański

Las Konfucjański (Kong Lin, 孔林) zwany też Cmentarzem Konfucjusza, położony w odległości około 2 km na północ od rezydencji, jest największym sztucznym parkiem i najlepiej zachowanym starym cmentarzem w Chinach. Jego powierzchnia wynosi 200 ha , a otaczający go mur ma długość ok. 10 km. Pochowano tu zarówno samego Konfucjusza, jak i jego potomków (prawo do pochowania w tym miejscu przysługuje członkom rodu Kong do dzisiaj). Sam grób wielkiego mistrza jest prostym ogrodzonym kopcem porośniętym trawą, przed którym stoi stela z okresu dynastii Ming . Prowadzi do niego droga, wzdłuż której ustawiono kamienne posągi panter, gryfów i nienaturalnej wielkości strażników. Na całym obszarze parku znajdują się ponadto liczne świątynie i pawilony, a także rzeźby, zdobione tablice i kamienie nagrobne.

Mauzoleum Shaohao

Mauzoleum Shaohao (Shaohao Ling, 少昊陵) znajduje się około 4 km na północny wschód od Qufu. Jest to grobowiec w kształcie piramidy, w którym pochowany miałby być Shaohao - jeden z pięciu legendarnych cesarzy, rządzących Chinami 4 tysiące lat temu. Grobowiec wykonany jest z kamiennych bloków, a jego wysokość wynosi 6 metrów. Na szczycie znajduje się mała świątynia. Według niektórych historyków grobowiec stoi na miejscu antycznej stolicy Shaohao, ale nie ma na to dowodów.

Bibliografia

  • Chiny, seria: Praktyczny przewodnik, Wydawnictwo Pascal, Bielsko-Biała 2001, str. 235-240


Inne hasła zawierające informacje o "Qufu":

Qufu Na mapach: 35°36'N 117°02'E / 35.6, 117.033 Qufu曲阜 Państwo   Chiny Prowincja Szantung Mer Liu SenPołożenie35° 36' N 117° 02' E Ludność (2007)•  liczba ludności 640 783 Kod pocztowy 273100Położenie na mapie Chin Qufu曲阜Fragment kompleksu ...

Szantung ...

Państwo Lu ...

Języki mandaryńskie Guilin, Hefei, Huangtong, Jinan, Jiuquan, Kunming, Lanzhou, Luoyang, Hankou, Huaiyang, Nankin, Qingdao, Qufu, język Pekinu, Shenyang, Taiyüan, Wuhan, Wuwei, Xi'an, Xinyang, Xuzhou, Yantai, Yingchuan, ...

Kategoria:Konfucjanizm ...

Sztuka chińska ustawiona w bojowym szykuJedna z figur odnalezionych w grobowcuPlan świątyni Konfucjusza w Qufu, SzantungNajwiększym odkryciem archeologicznym związanym z czasami panowania dynastii Qin było znalezienie ...

Miasta Chińskiej Republiki Ludowej ...

Konfucjusz Wychowała go samotnie matka, poznał biedę i trudy życia. Dzieciństwo spędził w Qufu pod Yanzhou, gdzie od małego musiał fizyczną pracą zarabiać na siebie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Qufu":

104. Zróżnicowanie religijne świata (plansza 22) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie