Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Półwysep Indochiński

Półwysep Indochiński - półwysep w Azji Południowo-Wschodniej, oblewany od wschodu wodami Morza Południowochińskiego i Zatoki Tajlandzkiej (Ocean Spokojny), a od zachodu - Morza Andamańskiego i Zatoki Bengalskiej. Na południu znajduje się półwysep podrzędny o wydłużonym kształcie - Półwysep Malajski.

Półwysep odznacza się urozmaiconą rzeźbą terenu. W jego wnętrzu przebiegają południkowo wąskie i wysokie łańcuchy górskie. Między nimi w dolinach płyną najważniejsze rzeki tego regionu: Irawadi, Saluin, Menam i Mekong.

Charakterystyka

Półwysep Indochiński zajmuje około 2,3 miliona kilometrów kwadratowych powierzchni, jest więc równy wielkością takim krajom jak Algieria w Afryce bądź Kazachstan w Azji. Silnie rozczłonkowany, zdobny – szczególnie u zachodnich wybrzeży – girlandami większych i mniejszych wysepek, przechodzi na południowym swym krańcu w wąski jęzor Półwyspu Malajskiego, na północnym zachodzie zaś ginie w gęsto zadrzewionych górach pogranicza Birmy i Chin.

Rzeźba terenu jest tu niezwykle urozmaicona, klimat monsunowy, przechodzący na południu w tropikalny, bardzo wilgotny. Cały obszar przecinają liczne rzeki, z których największe to Menam, Saluin, Irawadi i – najdłuższa ze wszystkich – Mekong. Ta droga wodna jest żeglowna na odcinku 700 km, zaś podczas wysokiego stanu wód nawet 1,600 km. Łączy terytoria Chin, Laosu, Kambodży i Wietnamu. W sumie liczy sobie blisko 4500 km długości, co daje jej dwunaste miejsce na liście rzek świata – tuż za azjatyckim Amurem i amerykańską McKenzie – oraz siódme w Azji. Nad tą właśnie rzeką - lub w jej pobliżu - rozlokowały się największe i najważniejsze miasta regionu: Luang Prabang, Wientian, Phnom Penh i Sajgon, zwany od roku 1975 miastem Ho Chi Minha.

Mekong rodzi się wysoko, na Wyżynie Tybetańskiej, by po długiej wędrówce utonąć w ciepłych wodach Morza Południowochińskiego. Na niemal całej swej długości płynie nie tknięta cywilizacją; przecinają jej nurt zaledwie dwie tamy i kilka mostów. Rzeka opuszcza Laos w ryku 10-kilometrowej długości katarakt zwanych Wodospadami Khone. One to właśnie w XIX wieku pogrzebały francuskie marzenia o swobodnym handlu z Chinami. Wbiegłszy na teryturium Wietnamu rzeka zaczyna dzielić się - najpierw na dwoje, a w trakcie przebywania ogromnej delty (70 tys. km²!) na siedem głównych kanałów. Łączna długość wszystkich dróg wodnych w delcie wynosi ponad 3,6 tys. kilometrów. Ten błotnisty, wilgotny teren zamieszkuje prawie 15 milionów ludzi.

Historia

Pierwsze organizmy państwowe powstające w Delcie i na wschodnich wybrzeżach Półwyspu zawdzięczają swe istnienie osadnikom z Indii, którzy zaczęli się tu pojawiać w bliżej nieokreślonej przeszłości - najprawdopodobniej pomiędzy VI a III wiekiem p.n.e.. Jakkolwiek jednak krainy wnętrza Indochin pozostały wierne wpływom subkontynentu, wschodnie pobrzeże, a więc obecny Wietnam, rychło uległo politycznemu, kulturalnemu i religijnemu naciskowi z północy, od strony Chin. Oto bowiem w roku 221 p.n.e. Chiny – dotąd podzielone – zjednoczył pod swym berłem pierwszy w dziejach cesarz, Qin Shi Huang z dynastii Qin, którego armie – pokonawszy wewnętrznych przeciwników i rywali – sięgnęły po nowe zdobycze: Koreę na północy i Amman (czyli północny Wietnam) na południu.

Niedługo jednak Shi Huangdi cieszył się nowym nabytkiem. Jeden z jego własnych generałów, Zhao Tuo, zajął zdobycze na południu, zmienił imię na Trieu Da i ogłosił się władcą niepodległego państwa Nam Viet, które rychło sięgło niemal po dzisiejsze Hue. I choć w roku 111 p.n.e. Chiny ponownie podbiły niepokorne państwo, należy przyznać, że Wietnam jako taki władców Państwa Środka nie interesował. Przykładali więcej wagi do Funanu (dzisiejsza Kambodża) i ujścia Mekong niż do nieprzyjaznego, porosłego bagnistą dżunglą kraiku, zwanego raz Linyi, raz Czampa.

Wojska chińskie nieraz zmuszane były do interwencji, ale jedynie z powodu działalności osławionych piratów malajskich, którzy tu posiadali swoje liczne kryjówki.


Inne hasła zawierające informacje o "Półwysep Indochiński":

Uznam ...

Włosi ...

Półwysep Antarktyczny ...

Nathaniel Palmer ...

Fabian Bellingshausen ...

Pozaalpejska Europa Środkowa ...

Tałty (jezioro) ...

Orzysz (jezioro) ...

Wietnam ...

Kamczatka ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Półwysep Indochiński":

008c. Grecja (plansza 12) ...

008c. Grecja (plansza 8) ...

019. Wielkie formy ukształtowania powierzchni Ziemi (plansza 4) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie