Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Puńsk

Puńsk

Puńsk
Herb
Herb Puńska
Kościół w Puńsku

Kościół w Puńsku
Państwo Polska
Województwo podlaskie
Powiat sejneński
Gmina Puńsk
Liczba ludności 1210 mieszkańców,
spośród których
ok. 75% stanowią Litwini
Strefa numeracyjna (+48) 87
Kod pocztowy 16-515
Tablice rejestracyjne BSE
Położenie na mapie Polski

Puńsk
54°15'03.31″N 23°10'39.96″E / 54.2509194, 23.1777667 Na mapach: 54°15'03.31″N 23°10'39.96″E / 54.2509194, 23.1777667
Strona internetowa miejscowości

Puńsk ( dodatkowa nazwa w j. litewskim Punskas) – miejscowość w Polsce położona na Pojezierzu Wschodniosuwalskim , w północno-wschodniej części województwa podlaskiego , w powiecie sejneńskim , siedziba gminy Puńsk .

Spis treści

Historia

Najstarsze ślady człowieka, odnalezione w okolicy Puńska, pochodzą sprzed 10 tysięcy lat p.n.e.[1][2] We wczesnym średniowieczu tereny te zamieszkiwali Jaćwingowie [1], którzy nie stworzyli własnego państwa, nie mieli języka pisanego. W wieku XIII ustąpili z tych ziem[1], a o ich istnieniu świadczą tylko wzniesienia obronne, tak zwane góry zamkowe (we wsiach: Szurpiły i Jegliniec )[2], cmentarze (we wsi Szwajcaria), nazwy miejscowości oraz wykopaliska archeologiczne[1].

Z biegiem czasu Sudowia zarosła lasami, w których polowali Wielcy Książęta Litewscy[]. Dopiero z początkiem wieku XV krainę zaczęto kolonizować[]. Przybywali tutaj Litwini z okolic miejscowości Merkinia i Punia[]. To oni nazwali jezioro "Punia", od którego pochodzi nazwa miejscowości Puńsk. Miejscowość ta była jedną z pierwszych założonych na tym terenie. W tym też czasie powstały m.in. miejscowości: Berżniki , Sejny , Krejwiany [].

Niegdyś tereny dzisiejszego Puńska należały do leśnictwa sejwejskiego[]. Stał tu dwór, który był jego siedzibą[].

W roku 1597 Stanisław Zaliwski, chorąży litewski i leśniczy sejwejski przystąpił do tworzenia w Puńsku ośrodka miejskiego[1]. W roku 1597 ufundował i wyposażył kościół parafialny[1] oraz zezwolił na targi w niedziele i święta. W tym samym roku kancelaria Wielkiego Księstwa Litewskiego opublikowała dokument Zygmunta III , w którym, między innymi, zaznaczono, że proboszczem puńskiej parafii może być jedynie ksiądz znający język litewski[1].

W dokumentach z roku 1612 Puńsk jest już nazywany miastem[], chociaż prawa miejskie na prawie magdeburskim wraz herbem z wizerunkiem św. Piotra [1] otrzymał dopiero w roku 1647 [] z rąk króla Władysława IV [1]. Był więc miastem królewskim, a także trzecim (po Berżnikach i Sejnach ) miastem Sejneńszczyzny.

W tym czasie parafia Puńsk była podległa Biskupstwu w Wilnie , a później, od 1795 r., biskupstwu w Wigrach . Przy kościele działał szpital oraz szkoła parafialna[].

Od ok. XV w. do 1795 roku kraina nazywana Sudowią należała do Wielkiego Księstwa Litewskiego [2]. W 1815 r. ziemie te ostateczne przypadły Rosji . Tutejsi ludzie cierpieli z powodu ucisku caratu[].

W Puńsku i okolicach działały tajne szkoły, w których uczyli wynajęci nauczyciele, tzw. daraktoriai, a zakazaną litewską prasę i książki potajemnie przenosili przez granicę niemiecko-rosyjską tzw. knygnešiai, czyli kolporterzy nielegalnej prasy i książek litewskich (najbardziej aktywnym i zasłużonym był P. Matulevičius)[].

W 1795 roku Puńsk liczył 583 mieszkańców, a w 1827 już 742[]. W roku 1800 władze pruskie włączyły Puńsk do nowo utworzonej ekonomii Maćkowo. W maju 1852 zlikwidowano targi i jarmarki[1], a miejscowość utraciła prawa miejskie z dniem 1 stycznia 1853[3].

W 1881 r. w parafii żyło aż 1200 ludzi. Wtedy utworzono jeszcze dwie odrębne parafie: w Smolanach i Becejłach . W 1910 r. do parafii Puńsk należały 74 wsie z 7044 mieszkańcami.

Po I wojnie światowej , w latach 1919 - 1920 , toczyły się między Polską a Litwą bitwy o Sudowię .

W 1920 r. wprowadzono porządek nowego państwa i Puńsk i okoliczne wsie przyłączono do Polski [2]. W tej kwestii nie uwzględniono opinii zamieszkujących te tereny ludzi. Ustalona została granica administracyjna, która istnieje do dziś. Przez osiem dziesięcioleci następowała asymilacja ludności litewskiej. Proces ten trwa.

W dwudziestoleciu międzywojennym działały tu, m.in. Stowarzyszenie św. Kazimierza, które z założenia miało na uwadze sprawy Kościoła, Stowarzyszenie "Rytas" - troszczyło się o litewskie szkolnictwo czy Spółdzielnia Rolnicza "Talka".

W tym to okresie w Puńsku najwięcej było mieszkańców narodowości żydowskiej[1]. Większa część handlu i usług skupiona była w ich rękach. Świadectwem tego są stare, pożydowskie domy, budynek synagogi oraz, położony w pobliżu miasteczka, duży cmentarz żydowski .

W roku 1934 nastąpił wielki pożar Puńska[], po którym odbudowano miejscowość według nowych założeń urbanizacyjnych, które nadały mu charakter miasteczka[]. Po II wojnie światowej Puńsk stał się stolicą kulturalną polskich Litwinów [].

W czasie II wojny światowej Litwa znalazła się w sowieckiej strefie wpływów, a ziemie na zachód od Niemna pozostawały pod nadzorem niemieckim[]. Nieco później Moskwa odkupiła te tereny za 7,5 mln dolarów[].

W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie suwalskim .

Edukacja

W 1526 r., dekretem synodu papieskiego, nakazano założenie szkół w każdej parafii. Miały one działać od późnej jesieni do wiosny. Podstawowym podręcznikiem był katechizm. Taka szkoła działała także w Puńsku. Pierwsze wiadomości na jej temat pochodzą z końca XVII w. W 1808 r. w Sejnach założono gimnazjum.

W latach zakazu druku książek i czasopism litewskich na terenie Puńska i okolic działały, prowadzone przez najmowanych nauczycieli, tzw. „daraktariai”, małe szkółki wiejskie. W czasie I wojny światowej Towarzystwo "Žiburys" założyło w Puńsku szkołę, w której uczył J. Baltrukonis. Od 1918 r. w Sejnach zaczęło działalność gimnazjum Žiburys (płomyk). Zaledwie po roku zostało ono przeniesione do Lazdijai ( Łoździeje ).

W latach międzywojennych w Puńsku nie było szkoły z litewskim językiem nauczania, natomiast język litewski wykładany był jako przedmiot.

Aby doszło do utworzenia klasy z litewskim językiem nauczania, co najmniej 7 uczniów musiało wyrazić chęć uczenia się w takiej klasie. To było zalecenie Ministerstwa Oświaty.

W latach 1952 - 1953 powstały szkoły z litewskim językiem nauczania w: Puńsku, Wojtokiemiach , Widugierach i Nowinikach , a w piętnastu szkołach języka litewskiego uczono jak odrębnego przedmiotu. W 1956 r. w Puńsku utworzono liceum.

Sieć litewskich szkół, powstała w latach 1952 - 1956 , przetrwała w stanie niemalże niezmienionym do końca XX wieku.

W 1944 r., gdy linia frontu przesunęła się na zachód, założono szkoły w: Puńsku, Przystawańcach i Widugierach . Uczono w nich po polsku, a dopiero od 1951 r. można było tworzyć szkoły z litewskim językiem nauczania. Jednak część nauczycieli języka litewskiego nie miała odpowiednich kwalifikacji.

Pierwsi nauczyciele byli nie tylko pedagogami, ale także aktywnie uczestniczyli w życiu kulturalnym lokalnej społeczności: Juozas Maksimavičius, Petronelė Jakimavičienė, Bronė Kliučinskienė, Jonas Stoskeliūnas, Juozas Vaina i Elena Vainienė, Juozas Sigitas Paransevičius, Algis Uzdila i inni.

Obecnie w regionie Puńska i Sejn funkcjonują szkoły podstawowe w: Nowinikach, Przystawańcach, Widugierach, w Puńsku oraz zespół placówek oświatowych (przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum) Žiburys (Płomyk) w Sejnach.

Od 1999 r., w wyniku reformy systemu oświaty, w Puńsku działają: sześcioklasowa Szkoła Podstawowa z Polskim i Litewskim Językiem Nauczania oraz Gimnazjum z Polskim i Litewskim Językiem Nauczania. W dniu 10 grudnia 2004 roku szkołom nadano imię Steponasa Dariusa i Stasysa Girenasa . W Puńsku działa również Przedszkole Samorządowe z Polskim i Litewskim Językiem Nauczania. W trzyletnim gimnazjum jest 9 klas (dwie z litewskim językiem nauczania i jedna z polskim językiem nauczania).

Kultura

Puńsk jest silnym ośrodkiem kultury litewskiej. Mieszka tu wielu litewskich twórców ludowych. Znajduje się tu redakcja litewskiego czasopisma Aušra ( litew. "Jutrzenka") oraz Dom Kultury Litewskiej i Liceum Ogólnokształcące z językiem wykładowym litewskim . W budynku Urzędu Gminy znajduje się sklep z wydawnictwami litewskimi.

W Puńsku są też lokale, w których kupić i zjeść można różne litewskie specjały (kawiarnia Sodas czy sklep Dešra).

Dwa największe festiwale lokalnego folkloru odbywają się w Puńsku podczas nocy świętojańskiej oraz 15 sierpnia w święto Wniebowzięcia NMP (Matki Bożej Zielnej). Wówczas odbywają się tu m.in. występy litewskich zespołów w ludowych strojach.

Wójtem gminy Puńsk jest obecnie Witold Liszkowski (Vytautas Liškauskas).

Zabytki i miejsca turystyczne

  • stara plebania w stuletnim budynku - mieści się obok kościoła. Obecnie znajdują się tam wystawy dawnych strojów ludowych , rękodzieła ludowego: tkaniny, rzeźby, ceramiki, pleciionki, etc.
  • zabytkowy neogotycki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z lat 1877 - 1881 , wewnątrz którego znajdują się liczne rzeźby, witraże, ołtarze z litewska ornamentyką, chorągwie, serwety zdobione litewskim haftem[4]
  • ludowe kapliczki litewskie, stojące w różnych punktach miejscowości (dwie z nich znajdują się przed kościołem)
  • drewniana wikarówka i parafialny spichlerz z II poł. XIX wieku
  • cmentarz z zabytkowymi kaplicami i dużą ilością starych nagrobków
  • Muzeum Etnograficzne - mieści się w budynku domu kultury, zawierające ponad 2 tysiące eksponatów związanych z gospodarstwem domowym, uprawom roli i rzemiosłem, zbieranych przez emerytowanego nauczyciela Józefa Vainę
  • synagoga z przełomu XIX i XX wieku
  • skansen wsi litewskiej - zbudowany w 1986 roku. Jest to okazała zagroda wiejska z przełomu XIX i XX wieku. Składa się z domu mieszkalnego, stodoły , obory , spichlerza i studni z żurawiem .
  • osada jaćwisko-pruska - pomysłodawca, Piotr Łukaszewicz, ma zamiar wybudować tam zamek z czterema basztami otoczony fosą i bramą

Zobacz też

Przypisy

  1. 1,00 1,01 1,02 1,03 1,04 1,05 1,06 1,07 1,08 1,09 1,10 Historia gminy Puńsk . cit.ugpunsk.pl. [dostęp 25 grudnia 2009].
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 B.Bobin: Historia. Puńsk i okolice . punsk.com.pl. [dostęp 25 grudnia 2009].
  3. Postanowienie z dnia 23 maja (4 czerwca) 1852 r, (ogłoszone13 (25) września 1852, Tom 45 s. 132-137
  4. Opis kościoła

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Puńsk":

Puńsk PuńskHerbHerb PuńskaKościół w PuńskuKościół w Puńsku Państwo Polska Województwo podlaskie Powiat sejneński Gmina Puńsk Liczba ludności 1210 mieszkańców,spośród którychok. 75% stanowią Litwini Strefa ...

Plebiscyt na Wileńszczyźnie ...

Lista kraterów na Marsie ...

Muzea w Polsce ...

Litwini emigracji, głównie do Stanów Zjednoczonych. W Polsce Litwini zamieszkują Suwalszczyznę, zwłaszcza rejon miejscowości Puńsk i Sejny. ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Puńsk":

209. Struktura narodowościowa Polski. Grupy etniczne i mniejszości narodowe (plansza 13) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie