Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Puszcza Piska

Puszcza Piska

Puszcza Piska

Bocian biały
Megaregion Niż Wschodnioeuropejski
MezoregionPuszcza Piska
Zajmowane
jednostki
administracyjne
Polska :
województwo warmińsko-mazurskie

Puszcza Piska – największy kompleks leśny na Mazurach. Przylega do Mazurskiego Parku Krajobrazowego , oraz do Niziny Mazurskiej. Dawna nazwa to Puszcza Jańsborska ( niem. Johannisburger Heide).

Spis treści

Zwierzęta

W lasach żyje dużo gatunków zwierząt: m.in. jelenie , łosie , sarny , dziki , zające , lisy i od niedawna rysie . W dawnych czasach na obszarze Puszczy można spotkać było: tury , niedźwiedzie i rosomaki . W Kadzidłowie na obszarze 100 ha znajduje się prywatny park dzikich zwierząt w którym wilki , jelenie , daniele , łosie , tarpany , dziki , miniaturowe kozy , osiołki i bobry . Można poobserwować żubra i bizona , a także ptaki - głuszce , bociany i żurawie . W bardziej nawodnionych okolicach swoje żeremia budują bobry .

Rośliny

W runie występują chronione rośliny, m.in. lilia złotogłów , wielosił błękitny , rosiczka okrągłolistna , wawrzynek wilczełyko, miodunka, żubrówka, obuwnik i 10 gatunków z rodziny storczykowatych . W podszycie występuje m.in. jałowiec, leszczyna, jarzębina, czeremcha, kruszyna, trzmielina i jeżyny.

Geomorfologia

W części północnej dominują wzgórza moreny czołowej , pofałdowane równiny moren dennych ,tereny międzymorenowe wypełnione utworami piaszczystymi i liczne jeziora rynnowe . Ta część geograficznie obejmuje teren od północy: Sorkwity , Mrągowo , Użranki a od południa: Maradki , Kosewo, Zełwągi i Mikołajki . W części południowej dominują rozległe równiny sandrowe , poprzecinane dolinami wypełnionymi utworami torfowymi. Dnem tych dolin spływa nadmiar wód, które odprowadzane są w kierunku Narwi . W wyniku działalności lodowca region został pokryty grubą warstwą utworów pochodzenia lodowcowego i wodno-lodowcowego o miąższości często przekraczającej 200 m. Na terenach morenowych utwory te stanowią głównie gliny zwałowe , utwory kamieniste, żwiry i piaski zazwyczaj silnie ze sobą przemieszane, a na terenach sandrowych ubogie piaski i żwiry. Te utwory polodowcowe stały się głównym materiałem glebotwórczym. Stąd w północno-zachodniej części gleby brunatne, płowe i rdzawo-brunatne, wytworzone zostały z utworów zwałowych-glin lekkich i spiaszczonych, piasków gliniastych lekkich i mocnych, zwykle żwirowatych, stanowiąc bogate siedliska lasów mieszanych i lasów świeżych. Gleby w środkowej i południowej części wytworzyły się z piasków pochodzenia wodno-lodowcowego (sandry) i z piasków rzecznych terasów akumulacyjnych. Z utworów tych wytworzyły się głównie gleby rdzawe, rzadziej bielicowe, a na żyźniejszych piaskach rdzawo-bielicowe. W obniżeniach terenu wytworzyły się gleby torfowe, murszowe i różne gleby pobagienne.

Hydrografia

Najbardziej rzucającym się w oczy elementem sieci hydrograficznej są jeziora - z największym polskim jeziorem, Śniardwy a także : Tałty , Mikołajskie , Bełdany , Nidzkie , Mokre czy Łuknajno i Pogubie Wielkie . Jeziora te są rozmieszczone dość równomiernie na całym obszarze. Dominują jeziora eutroficzne , znacznie rzadsze są średnio żyzne jeziora mezotroficzne . Bardzo interesujące są ubogie jeziorka dystroficzne , charakteryzujące się brunatną barwą wody, bogate w związki humusowe. Jeziora te usytuowane są zazwyczaj w bezodpływowych zagłębieniach śródleśnych, otaczają je często torfowiska wysokie . Spośród rzek do największych i najbardziej znanych należą Krutynia i Pisa , która odprowadza wody z południowej części Wielkich Jezior Mazurskich do Narwi . Bogata jest sieć drobnych rzeczek strumieni i rowów. W południowej części swój początek biorą spływające w głąb Kurpi Rozoga , Szkwa i Rybnica . Cennym uzupełnieniem sieci hydrograficznej są liczne torfowiska . Tworzyły się one w dolinach rzek i nad brzegami niektórych jezior. Znaczna ich część została zamieniona na łąki i pastwiska. Obecnie większe ich powierzchnie zachowały się w rejonach takich jezior jak Roś , Pogubie, Łuknajno czy też w dolinie Krutyni. Sporo jest niewielkich powierzchniowo torfowisk wysokich położonych w bezodpływowych zagłębieniach, zasilanych jedynie przez ubogie wody opadowe. Porasta je bardzo charakterystyczna roślinność, którą tworzą mchy torfowce , liczne krzewinki takie jak bagno zwyczajne , borówka bagienna , żurawina . Spotyka się tutaj zazwyczaj karłowate sosny. Bardzo ciekawe są torfowiska przejściowe łączące cechy zarówno torfowisk niskich , jak i wysokich.

Historia

Do połowy XVIII w. trwała rabunkowa gospodarka leśna. Lasy niszczono na potrzeby osadnictwa . Duże szkody wyrządzały w ekosystemach Puszczy Piskiej, wiejące z dużą siłą wiatry . Do największej klęski w historii lasów puszczańskich doszło 4 lipca 2002 roku w trójkącie miast Orzysz - Pisz - Ełk. Wiejący huragan spowodował, w niespotykanej dotychczas skali, wielkoobszarowe złomy i wywroty. W Nadleśnictwie Pisz szkody wystąpiły na powierzchni około 12 tys. ha, a miąższość uszkodzonych drzew oszacowana została na około 3,5 mln m³. Uszkodzeniu uległo ok. 35% lasów, głównie w Obrębie Wilcze Bagno i Dłutowo. Zdaniem leśników odbudowa Puszczy Piskiej potrwa około 60 lat. Dzisiaj jest zachowany obszar który będzie się regenerował bez ingerencji człowieka i można obejrzeć skutki wielkiego huraganu oraz naturalne etapy dynamiki sukcesyjnej .

Obszar Puszczy Piskiej jest znakomitym terenem nadającym się na spacery i wycieczki. Znajdują się trasy rowerowe. Jeziora Mazurskie są znakomitą bazą dla żeglarzy i wędkarzy.

Rezerwaty przyrody na terenie puszczy

Linki zewnętrzne

Źródło

  • Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Mazurskie" Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie, Olsztyn 2003


Inne hasła zawierające informacje o "Puszcza Piska":

Jezioro Mikołajskie na wysokości cypla półwyspu Popielskiego Rogu. Na zachodnim brzegu jeziora rozciąga się Puszcza Piska . Akwen zasilany jest wodami jeziora Tałty, od północy i Bełdany ...

Równina Mazurska (rezerwat krajobrazowy).Równina Mazurska jest regionem obficie zalesionym . We wschodniej części znajduje się Puszcza Piska a w zachodniej Puszcza Nidzicka . Występowanie lasów i jezior oraz ...

Regionalizacja fizycznogeograficzna Polski ...

Główna (rzeka) ...

1983 ...

Toruń ...

Kaplica Wazów na Wawelu ...

Literatura – przegląd chronologiczny ...

Wejherowo ...

Terasa ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Puszcza Piska":

11 LISTOPADA (plansza 1) ...

034 Państwo polskie za panowania Mieszka I (plansza 21) ...

Lasy i leśnictwo w Polsce (plansza 24) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie