Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Medytacja ignacjańska

Medytacja ignacjańska

Medytacja ignacjańska – metoda modlitwy w religii katolickiej według świętego Ignacego z Loyoli , założyciela jezuitów , zwana także rozmyślaniem . Jest obok kontemplacji ignacjańskiej, ignacjańskiego rachunku sumienia oraz innych modlitw jednym z ćwiczeń duchownych. Medytacja, którą proponuje św. Ignacy Loyola , jest zatrzymaniem się nad Słowem Bożym . Ignacy Loyola wypracował tę metodę w efekcie własnych doświadczeń modlitewnych . Ich wyniki spisał w Ćwiczeniach duchownych , w których podaje praktyczne i duchowe wskazówki do odprawiania rekolekcji ignacjańskich .

Spis treści

Budowa medytacji ignacjańskiej

  • Medytacja zaczyna się od przygotowania dalszego. Polega ono na przeczytaniu fragmentu Pisma Świętego , skupiając się na słowach lub zdaniach, które najbardziej pobudzają uczucia medytującego. Przygotowuje się również wtedy puncta , czyli kolejne punkty według których człowiek będzie chciał przeprowadzić medytacje.
  • Następuje potem przygotowanie bliższe, czyli nastawienie myśli i serca na zbliżającą się modlitwę. W wybranym miejscu i pozycji zaczyna się od znaku Krzyża. Rozważając Narodzenie Pana Jezusa , należy wyobrazić sobie, że jest się tam i słyszy się rozmowę między Maryją a Józefem, płacz samego Jezusa , odgłosy zwierząt. Do tego wyobrażenia można wrócić w każdej chwili w trakcie medytacji. W ostatnim punkcie przygotowania należy pomyśleć o celu, w jakim podejmuje się tę modlitwę, jeśli jest to np. medytacja o grzechu, to może to być wyzbycie się go i zobaczenie perfidii działania Szatana .
  • W centralnej części medytacji medytujący powoli zastanawia się nad kolejnymi punctami medytacji , nad słowami, które zwracają uwagę. Czasami jedno słowo wystarczy na godzinę modlitwy .
  • Po medytacji następuje chwila refleksji, jest to podsumowanie medytacji ze zwróceniem uwagi na słabsze jej momenty, by następnym razem łatwiej przystąpić do modlitwy .

Cechy charakterystyczne

  • Wyciszenie wewnętrzne i zewnętrzne, skupienie się na medytowanych treściach oraz wyeliminowanie źródeł tego hałasu (w niektórych częściach świata praktykuje się medytację ignacjańską z wykorzystaniem muzyki).
  • Odpowiednie miejsce, umożliwiające swobodną i wolną od hałasów modlitwę , nie ma ograniczenia co do ilości osób w jednym pomieszczeniu.
  • Stała postawa podczas modlitwy . Święty Ignacy Loyola dopuszcza klęczenie, siedzenie, stanie, leżenie na wznak, natomiast podczas refleksji chodzenie.
  • Stały czas trwania medytacji ignacjańskiej (przygotowanie dalsze – ok. 15min, przygotowanie bliższe i medytacja – 45 minut, refleksja – 15 minut).
  • Towarzyszenie kierownika duchowego . Święty Ignacy Loyola zaleca, by refleksjami z medytacji dzielić się z kierownikiem duchowym , który to będzie słuchał i kierował postępem duchowym medytującego.
  • Medytacje powtórkowe. Autor Ćwiczeń duchownych zaleca powtarzanie medytacji, by każda następna ułatwiła znalezienie tego, czego pragnie medytujący.

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Medytacja ignacjańska":

Kontemplacja (katolicyzm) ...

Medytacja ignacjańska Medytacja ignacjańska – metoda modlitwy w religii katolickiej według świętego Ignacego z ...

Metta ...

Buddyzm ...

Augustyn z Hippony ...

Kabała ...

Izaak Luria ...

Kościoły i związki wyznaniowe w Polsce ...

Mistyka ...

Istota ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Medytacja ignacjańska":

01. Rozwój człowieka (plansza 18) ...

028 Kultura i życie codzienne wczesnośredniowiecznej Europy (plansza 14) ...

005. Indie (plansza 9) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie