Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Przyjaciele

Przyjaciele

Przyjaciele
tytuł
Oryginalny tytułFriends
Gatunek sitcom
Kraj produkcji   Stany Zjednoczone
Oryginalny język angielski
Główne role Jennifer Aniston
Courteney Cox
Lisa Kudrow
Matt LeBlanc
Matthew Perry
David Schwimmer
Liczba odcinków236 + 3 specjalne
Liczba serii10
Nagrody1 Złoty Glob
5 Nagród Emmy
6 Nagród People's Choice Award
i inne
Lista odcinków
Produkcja
Produkcja Warner Bros. Television
Reżyseria Pamela Fryman
Czas trwania odcinka21 minut
Emisja
Stacja telewizyjna NBC
Canal+ , TVN 7 , Polsat , TVN
Lata emisji 1994 - 2004
Data premiery 22 września 1994 r.
Przyjaciele  na IMDb
Przyjaciele  na TV.com
Przyjaciele  na filmweb.pl
Przyjaciele  na fdb.pl

Przyjaciele ( ang. Friends) – amerykański serial komediowy o grupie przyjaciół mieszkających na Manhattanie, w Nowym Jorku , wyświetlany w latach 1994 - 2004 . W Polsce serial emitowany był na antenie Canal+ (premiera), a później także w stacjach Polsat , TVN i TVN 7 .

Serial został wyświetlony w ponad 100 krajach. Ostatni odcinek w Stanach Zjednoczonych obejrzało 51,1 mln widzów. Podczas dziesięciu lat produkcji otrzymał 7 nagród Emmy , w tym dla najlepszego serialu komediowego, a także Złoty Glob , dwie nagrody Stowarzyszenia Aktorów Filmowych oraz 56 innych nagród i 152 nominacje.

Spis treści

Produkcja

Serial został stworzony w 1993 roku przez Martę Kauffman i Davida Crane'a , do produkcji dołączył później Kevin S. Bright ( Warner Bros. ), i skierowany był do młodych ludzi, którzy na początku lat 90. identyfikowali się ze stylem nowoczesnej niezależności. Po wielu zmianach tytułu (Across the Hall, Six of One, Once Upon a Time in the West Village, Insomnia Café, Friends Like Us) serial zadebiutował na antenie amerykańskiej stacji NBC 22 września 1994 roku. Po zakończeniu serialu w 2004 roku, powstał spin-off Joey . Wielu fanów krytykowało NBC za stworzenie serialu jednej z postaci Przyjaciół, co odbiło się w oglądalności, która wyraźnie spadała (pierwszy odcinek zgromadził 18,6 milionów widzów, podczas gdy ostatni tylko 4 mln). Czterdzieści sześć odcinków zostało nakręconych, ale tylko trzydzieści osiem zostało wyemitowanych w Stanach Zjednoczonych. Serial został zakończony 15 maja 2006 roku.

Obsada

 • Jennifer AnistonRachel Green : wielbicielka mody, która swoją karierę zaczyna jako kelnerka w kawiarni. Później pracuje w Bloomingdale's i u Ralpha Laurena w dziale zarządzania.
 • Courteney Cox ArquetteMonica Geller : pracuje w branży kulinarnej, kilkakrotnie zmienia pracę. Jej ostatnią pracą jest posada szefa kuchni w restauracji Javu.
 • Lisa KudrowPhoebe Buffay : ekscentryczna masażystka, piosenkarka i gitarzystka; gra także postać Ursuli Buffay, siostry-bliźniaczki Phoebe.
 • Matt LeBlancJoey Tribbiani : aktor, który dzięki roli dr Drake Ramoray w operze mydlanej Dni naszego życia zyskał sławę.
 • Matthew PerryChandler Bing : pracownik firmy analizującej i przetwarzającej dane statystyczne dla międzynarodowych korporacji. Jego zawód jest w serialu częstym obiektem żartu jako że nikt z pozostałych przyjaciół nie umiał powiedzieć, czym konkretnie zajmuje się Chandler.
 • David SchwimmerRoss Geller : starszy brat Moniki, paleontolog pracujący w Muzeum Prehistorii, później wykładowca na New York University. Od czasów liceum zakochany w Rachel.

Fabuła


Sezon 1 (1994–1995)

Nowojorski budynek, w którym mieszkają bohaterowie.

Phoebe, Monica, Chandler, Joey i Ross spotykają się w kawiarni Central Perk. Joey i Chandler są współlokatorami, którzy mieszkają naprzeciwko Moniki, Phoebe mieszka z babcią, a Ross mieszka sam. Rachel, przyjaciółka Moniki ze szkoły średniej, wchodzi do Central Perk w sukni ślubnej zaraz po tym, jak uciekła sprzed ołtarza. Wprowadza się do Moniki i dostaje pracę jako kelnerka w Central Perk. Ross rozwodzi się z żoną, Carol, gdy uświadamia sobie ona, że jest lesbijką. Carol jest w ciąży z Rossem. Rodzi syna – Bena, którego wychowuje ze swoją kochanką Susan.

Ross był zakochany w Rachel w szkole średniej i ciągle coś do niej czuje. Stara się z nią umówić, ale Chandler i Joey zniechęcają go. W urodziny Rachel Ross wyjeżdża do Chin , a Rachel dostaje od niego w prezencie biżuterię ze sklepu z antykami. Chandler przypadkiem wyjawia Rachel, że Ross ją kocha, więc Rachel jedzie na lotnisko w dzień jego powrotu, by go przywitać. Z samolotu wychodzi on jednak z inną kobietą, Julie.

Sezon 2 (1995–1996)

Rachel nie przepada za Julie, nową dziewczyną Rossa. Pewnego wieczora po wypiciu zbyt dużej ilości wina Rachel zostawia Rossowi wiadomość, że z nimi już wszystko skończone, która wprawia Rossa w zakłopotanie. Wkrótce para całuje się, a Ross musi wybrać pomiędzy Rachel a Julie, więc tworzy listę "za" i "przeciw" dla obydwu dziewczyn. Wybiera Rachel i zrywa z Julie, ale niestety Rachel znajduje listę i odrzuca go. Wszystko zmienia się po obejrzeniu filmu z przygotowań do balu maturalnego Rachel i Moniki, kiedy Rachel nie ma z kim pójść na bal, więc Ross postanawia z nią iść, ale gdy w garniturze schodzi ze schodów widzi jak Rachel wychodzi na bal z chłopakiem, który się spóźnił. Rachel, doceniając gest Rossa, całuje go. Po pocałunku Ross i Rachel są razem.

Joey dostaje swoją życiową rolę w operze mydlanej Dni naszego życia jako dr Drake Ramoray. Zarabia na tyle dużo, że stać do na własne mieszkanie. Po wyprowadzce Joeya Chandler znajduje nowego współlokatora, Eddiego, który okazuje się wariatem. Joey udziela wywiadu, w którym twierdzi, że sam jest autorem wielu swoich serialowych kwestii, co rozwściecza scenarzystę i wkrótce jego postać zostaje uśmiercona, spadając do szybu windy. Tym samym Joey traci rolę w serialu, z powrotem wprowadza się do Chandlera i pomaga mu pozbyć się Eddiego.

Szukając swego biologicznego ojca, Phoebe odkrywa, że ma przyrodniego brata Franka Juniora.

Chłopakiem Moniki zostaje dr Richard Burke ( Tom Selleck ), starszy od niej o 21 lat okulista, przyjaciel jej rodziców. Monika zrywa z nim, kiedy Richard mówi, że nie chce mieć dzieci.

Kiedy Chandler spotyka się z kobietą poznaną przez internet, okazuje się, że jest nią jego była dziewczyna, Janice .

Sezon 3 (1996–1997)

Rachel rzuca pracę w kawiarni i dostaje nową w sieci sklepów odzieżowych Bloomingdale's. Rachel, podczas kłótni z Rossem, który jest zazdrosny o jej kolegę z pracy, sugeruje, aby zrobili sobie przerwę. Ross, podsłuchując rozmowę Rachel z Markiem, uznaje, że są parą. W rozpaczy i pod wpływem alkoholu, Ross spędza noc ze spotkaną w barze kobietą. Nazajutrz chce wrócić do Rachel, nie mówiąc jej o niczym. Ta jednak dowiaduje się o zdradzie i ostatecznie zrywają.

Joey kupuje kurczaczka i kaczuszkę.

Phoebe odnajduje kobietę, która znała jej rodziców i zaprasza przyjaciół do domku na plaży, by się z nią spotkać. Rachel jest zazdrosna o nową dziewczynę Rossa, Bonnie, która niespodziewanie pojawia się na plaży, i namawia ją, by zgoliła głowę na łyso, jak kiedyś. Ross i Rachel kłócą się o to i oboje czują, że coś nadal między nimi jest. Ross musi wybrać jedną z dziewczyn.

Sezon 4 (1997–1998)

Ross postanawia wrócić do Rachel i zerwać z Bonnie, ale dochodzi do kłótni o to, kto ponosi winę za wcześniejszy rozpad związku i znów ze sobą zrywają.

Phoebe dowiaduje się, że kobieta, którą poznała na plaży to jej biologiczna matka. Okazuje się, że jej siostra-bliźniaczka Ursula już dawno o tym wiedziała. Phoebe zgadza się być matką zastępczą dla dzieci swojego brata i jego żony Alice i zachodzi w ciążę z trojaczkami.

Chandlerowi podoba się nowa dziewczyna Joeya, Kathy, która też zakochuje się w Chandlerze. Kiedy okazuje się, że Kathy zdradza Chandlera, zrywają ze sobą.

Po przegranym zakładzie Monica i Rachel zamieniają się mieszkaniami z Joeyem i Chandlerem. Dziewczyny nienawidzą nowego mieszkania i po pewnym czasie podstępem zamieniają się ponownie.

Ross oświadcza się swojej nowej dziewczynie, Brytyjce Emily. Wszyscy przyjaciele oprócz Phoebe, która jest w zaawansowanej ciąży, jadą do Londynu na ślub Rossa z Emily. Monica wpada w depresję, ponieważ nie ma partnera oraz jeden z gości weselnych uznał, że jest matką Rossa. Chandler tak ją pociesza, że ostatecznie lądują w łóżku. Rachel zdaje sobie sprawę, że kocha Rossa i chce mu to powiedzieć, ale gdy widzi go z Emily postanawia nie psuć im ślubu. Podczas przysięgi Ross wypowiada imię Rachel zamiast Emily.

Sezon 5 (1998–1999)

Wnętrze kawiarni Central Perk w Warner Bros Studio.

Pomimo błędu Rossa podczas przysięgi, dochodzi do ślubu, ale Emily wkrótce ucieka. Przyjaciele wracają do Nowego Jorku. Emily dzwoni do Rossa i obiecuje z nim zostać pod warunkiem, że zerwie on kontakt z Rachel. Ross zgadza się, ale ponieważ Emily stawia mu kolejne warunki, dochodzi do rozwodu. Ross wprowadza się do kamienicy po drugiej stronie ulicy od mieszkania Moniki i Rachel. Phoebe rodzi trojaczki Franka i Alice. Chandler i Monica w sekrecie kontynuują swój związek, ale ostatecznie wszyscy przyjaciele poznają tajemnicę. Rachel dostaje pracę w domu mody Ralpha Laurena . Joey otrzymuje główną rolę w filmie i jedzie na nagrania do Las Vegas, gdzie okazuje się, że produkcja upadła, ale nie mówi o tym przyjaciołom, którzy jadą tam, by się z nim spotkać. Po pijaku Ross i Rachel biorą ślub.

Sezon 6 (1999–2000)

Ross i Rachel postanawiają anulować ślub, ale ponieważ Ross nie chce mieć za sobą trzech rozwodów, w tajemnicy przed Rachel nie dopełnia formalności i ich małżeństwo nadal jest ważne. Gdy Rachel dowiaduje się prawdy, zmusza Rossa do rozwodu. Ross dostaje pracę jako wykładowca paleontologii na Uniwersytecie Nowojorskim . W międzyczasie chodzi z siostrą Rachel, a później ze swoją studentką, Elizabeth.

Chandler i Monica zamieszkują razem, a Rachel wyprowadza się do Phoebe. Joey ma nową współlokatorkę Janine, z którą zaczyna się spotykać, ale gdy okazuje się, że Janine nie lubi Chandlera i Moniki, Joey z nią zrywa. Joey zaczyna pracę jako kelner w kawiarni Central Perk, a potem dostaje pierwszoplanową rolę w serialu Mac and Cheese, który później zostaje zdjęty z anteny. W mieszkaniu Phoebe i Rachel wybucha pożar i na czas remontu Rachel wprowadza się do Chandlera i Moniki, a Phoebe do Joeya, ale niedługo potem się zamieniają. Chandler chce oświadczyć się Monice, ale nim udaje mu się to zrobić, Monica spotyka przypadkiem swojego byłego chłopaka, Richarda, więc plany Chandlera ulegają zmianie. Ostatecznie to Monica jemu się oświadcza.

Sezon 7 (2000–2001)

Monica i Chandler planują ślub. Rachel dostaje awans i zatrudnia asystenta, z którym zaczyna się spotykać, ale później zrywają ze sobą ze względu na to, że Tag jest zbyt młody. Mieszkanie Phoebe jest już po remoncie, ale Rachel zostaje z Joeyem, który powraca do dawnej roli w serialu Dni naszego życia . Noc przed ślubem Chandler znika. Pod jego nieobecność Phoebe znajduje test ciążowy o wyniku pozytywnym i dochodzi do wniosku, że Monica jest w ciąży. Phoebe i Ross znajdują Chandlera w jego biurze i namawiają go do powrotu, ale ten, słysząc o ciąży Moniki, znowu znika. Wraca gdy uświadamia sobie, że poradzi sobie z dzieckiem. Chandler i Monica biorą ślub. Kiedy Chandler wspomina o dziecku, okazuje się, że test ciążowy nie był jej.

Sezon 8 (2001–2002)

Rachel dowiaduje się że jest w ciąży, jednak nie chce powiedzieć kim jest ojciec. Po czerwonym swetrze wszyscy dowiadują się że ojcem jest Ross. Rachel potwierdza, że jest w ciąży z Rossem, ponieważ spali ze sobą miesiąc przed ślubem Chandlera i Moniki. Postanawiają razem wychowywać dziecko, ale nie są parą. Ross poznaje na ślubie nową dziewczynę, Monę, która później zrywa z nim, gdy Rachel wprowadza się do Rossa, aby ten mógł jej pomagać podczas ciąży i po porodzie. Joey zakochuje się w Rachel, ale ona nie odwzajemnia jego uczuć.

Kiedy Rachel zaczyna rodzić w szpitalu, matka Rossa daje mu pierścionek zaręczynowy, który ma wręczyć Rachel. Ross wkłada go do kieszeni kurtki, ale nie chce się oświadczać. Po porodzie Rachel, Joey znajduje pierścionek, który wypadł z kurtki. Gdy klęka by go podnieść, Rachel, myśląc, że Joey się jej oświadcza, odpowiada "tak".

Monica i Chandler postanawiają mieć dziecko.

Sezon 9 (2002–2003)

Rachel dowiaduje się, że Joey wcale nie chciał się jej oświadczyć. Po wielu nieporozumieniach z Rossem Rachel wraz z córeczką wraca do mieszkania Joeya.

Firma Chandlera oddelegowuje go do oddziału w Oklahomie, jednak po pewnym czasie rzuca pracę i rozpoczyna nową w firmie reklamowej. Gdy okazuje się, że Chandler i Monica nie mogą mieć dziecka, decydują się na adopcję. Phoebe po raz pierwszy angażuje się w dłuższy związek. Jej chłopak, Mike, wprowadza się do niej, ale gdy jej mówi, że nie chce już nigdy się żenić, rozstają się.

Rachel zakochuje się w Joeyu, ale on w tym czasie spotyka się z Charlie, koleżanką z pracy Rossa. Przyjaciele wyjeżdżają na Barbados , gdzie odbywa się konferencja naukowa, w której uczestniczy Ross. Phoebe jedzie tam ze swym dawnym chłopakiem Davidem, ale gdy Monica dowiaduje się, że Phoebe gotowa jest przyjąć oświadczyny Davida, choć nadal kocha Mike'a, namawia Mike'a, by ten wrócił do Phoebe. Gdy Mike oświadcza się Phoebe, ta odrzuca jego propozycję, ale wiedząc, że ich związek ma przyszłość ponownie zostają parą. Joey i Charlie rozstają się, ponieważ Charlie z wzajemnością zakochuje się w Rossie. Gdy Joey dowiaduje się o uczuciach Rachel, całuje ją.

Sezon 10 (2003–2004)

Związek Joeya i Rachel nie trwa długo, a Charlie wraca do swojego poprzedniego chłopaka. Mike i Phoebe biorą ślub. Chandler i Monica starają się o adopcję dziecka młodej kobiety w ciąży, Eriki, i kupują dom na przedmieściach. Erica rodzi bliźniaki: chłopca i dziewczynkę. Rachel przyjmuje ofertę pracy w Paryżu. Na swym pożegnalnym przyjęciu żegna się z każdym z przyjaciół poza Rossem. Gdy tłumaczy mu później, że było to dla niej za trudne, zbliżają się do siebie i w efekcie spędzają razem noc.

Po tym jak Rachel wyrusza w podróż, Ross zdaje sobie sprawę, że ją kocha. Na lotnisku wyznaje jej miłość, ale zostaje odrzucony. W domu Ross znajduje na automatycznej sekretarce wiadomość, w której Rachel wyznaje mu, że go kocha, i próbuje wydostać się z samolotu. Kiedy Ross odwraca się, za nim stoi Rachel, zostają razem. Historia kończy się wyprowadzką Chandlera i Moniki. Ostatecznie okazuje się, że Joey nie zostanie sam w mieszkaniu, tylko zamieszka razem z nimi. Przyjaciele spotykają się ostatni raz w Central Perku na filiżance kawy.

Przyjaciele przyjaciół

Gunther – barman w Central Perku, od lat zakochany w Rachel. Przyjaciele często śmieją się z jego fryzury i ubrań.

Estelle – menadżerka Joeya, załatwia mu castingi do filmów. Na swoim biurku ma jedzenie i pali. Estelle umiera w 10 sezonie.

Janice – była Chandlera z którą nie potrafił zerwać i dlatego ciągle do siebie wracali. Żadne z przyjaciół za nią nie przepada.

Carol – była żona Rossa, z którym ma synka Bena.

Lista odcinków

Polski dubbing

Wersja polska na zlecenie Canal+Master Film
Reżyseria: Miriam Aleksandrowicz (sezony 1-5), Ewa Kania (sezon 6)
Dialogi: Dariusz Dunowski
Wystąpili:

i inni

Ważniejsze nagrody

 • American Comedy Awards 2000 (1 nagroda):
  • 2000: Lisa Kudrow – najśmieszniejsza aktorka drugoplanowa w serialu
 • Nagroda BAFTA (1 nagroda):
  • 1998: najlepszy zagraniczny program telewizyjny
 • Nagroda Emmy (6 nagród):
  • 1996: Michael Lembeck – najlepszy reżyser serialu komediowego (odc. The One After The Superbowl)
  • 1998: Lisa Kudrow – najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu komediowym
  • 2000: Bruce Willis – najlepszy aktor gościnny w serialu komediowym
  • 2002: najlepszy serial komediowy
  • 2002: Jennifer Aniston – najlepsza aktorka w serialu komediowym
  • 2003: Christina Applegate – najlepsza aktorka gościnna w serialu komediowym
 • Złoty Glob (1 nagroda):
 • People's Choice Award (6 nagród):
  • 1995: ulubiony nowy serial komediowy
  • 2000-2004: ulubiony serial komediowy
 • Nagroda Satelita (1 nagroda):
  • 2001: Lisa Kudrow – najlepsza aktorka w serialu komediowym lub musicalu
 • Nagroda Gildii Aktorów Filmowych (2 nagrody):
  • 1996: najlepszy zespół aktorów w serialu komediowym
  • 2000: Lisa Kudrow – najlepsza aktorka w serialu komediowym

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Przyjaciele":

David Garrick aktorska XVIII wieku i potem. Oczyścił sztuki Szekspira z późniejszych XVII-wiecznych naleciałości.Jego Przyjacielem był słynny pisarz i leksykograf Dr Samuel Johnson . Sztandarowym przykładem geniuszu ...

1977 cenzury . 7 maja – w Krakowie znaleziono zwłoki studenta Uniwersytetu Jagiellońskiego Stanisława Pyjasa . Przyjaciele ogłosili żałobę. 9 maja – utworzono Biuro Interwencji KSS KOR . 14 maja – ...

Zemsta (etyka) uważają, że do niczego nie prowadzi, gdyż osoba nią dotknięta (lub jej Przyjaciele) może chcieć odpłacić się tym samym.W Kodeksie Hammurabiego zemsta została ograniczana ...

Kartka pocztowa wysyłana z podróży , urlopu, wakacji, której adresatem są np. członkowie rodziny, znajomi, Przyjaciele czy znajomi z pracy.Kartka okolicznościowa – kartka pocztowa z gratulacjami, życzeniami ...

2001 w muzyce – Artrosis Kuciland – Blenders Patataj – Brathanki W moich ramionach – Nick Cave i Przyjaciele Spodchmurykapelusza – Czesław Niemen Atomowe zabawki – Farben Lehre Fiolka – Fiolka Złota Kolekcja – ...

Małopolska Droga św. Jakuba mediewiści, władze wojewódzkie, Bractwo św. Jakuba Starszego Apostoła w Więcławicach Starych, Stowarzyszenie "Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce", Polskie Towarzystwo Tatrzańskie w Tarnobrzegu oraz ...

Stanisław Pyjas wszelkich poszlak również został zamordowany[5][6]. Poszlaki te, to oprócz tego, że jego Przyjaciele twierdzili, iż miał lęk przed wodą - to okoliczności znalezienia ciała. ...

Buddyzm Stewart McFarlane in Peter Harvey, ed., Buddhism. Continuum, 2001, ss. 195-196.↑ Medytacja . Przyjaciele Zachodniej Wspólnoty Buddyjskiej, 2008-07-13. [dostęp 2009-08-26].↑ 39,0 39,1 39,2 39,3 Francis ...

Elżbieta Bawarska również jako Sissi, bądź Sisi – jak od najmłodszych lat nazywali ją Przyjaciele i rodzina. Jej nieszczęśliwe życie i wyjątkowa uroda uczyniły ją bohaterką ...

Jerzy Jochimek zaopiekowanie się maszynopisami książek w razie swojej śmierci. Na list zareagowali dawni Przyjaciele pisarza, związani ze środowiskiem " Tygla Kultury ". Zbigniew W. Nowak, naczelny "Tygla", ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Przyjaciele":

Past Simple (plansza 13) Później ubrałam się aby wyglądać zabójczo. Later, my friends arrived. Następnie moi Przyjaciele przybyli. Finally, we danced at the disco. Na koniec tańczyliśmy w ...

Czasowniki Frazowe - Phrasal verbs, część 1 (plansza 12) football tonight. Moi Przyjaciele przychodzą do mnie na mecz dzisiejszej nocy. ...

023. Odmiana czasowników nierozdzielnie złożonych - czas przyszły. Futur. (plansza 17) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie