Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Przełęcz Użocka

Przełęcz Użocka

Widok na Przełęcz Użocką z punktu widokowego po polskiej stronie
Ukraiński punkt kontrolny na Przełęczy Użockiej
Pomnik poległych żołnierzy armii austro-węgierskiej i rosyjskiej z I wojny światowej znajdujący się na cmentarzu na przełęczy

Przełęcz Użocka ( ukr. Ужоцький перевалUżoćkyj perewał, węg. Uzsoki-hágo, niem. Uzsoker-Pass, ang. Ushok Pass) – przełęcz w Bieszczadach ( Karpaty Wschodnie ), na obszarze Ukrainy , u południowo-wschodniego krańca Polski (dokładnie sama przełęcz znajduje się ok. 200 m poza granicami Polski). Wysokość 853 m n.p.m. (niektóre ukraińskie źródła podają 889 m n.p.m.).

Przełęcz Użocka oddziela Bieszczady Zachodnie od Wschodnich . Po północnej stronie przełęczy znajdują się źródła Sanu , a po południowej – Użu . Od strony północnej podejście na przełęcz jest (względnie) łagodne, natomiast od strony południowej zbocza stromo opadają w dolinę Użu. Z przełęczy rozpościera się panorama polskich i ukraińskich Bieszczadów.

Przez Przełęcz Użocką przebiega mało uczęszczana droga regionalna H13 ze Lwowa przez Użok do Użhorodu . W 1905 władze Austro-Węgier przeprowadziły przez przełęcz strategiczną linię kolejową łączącą Użhorod z Samborem i dalej ze Lwowem i Przemyślem . Jest to do dziś jedna z najpiękniej położonych linii kolejowych w Karpatach. Droga i linia kolejowa schodzą w dolinę ostrymi serpentynami. Linia kolejowa pokonuje cały szereg wiaduktów i tuneli.

Biegnie stąd ukraiński szlak turystyczny na Opołonek i Kińczyk Bukowski – szczyty leżące na granicy polsko-ukraińskiej, niedostępne dla turystów ze strony polskiej ze względu na położenie na terenie Bieszczadzkiego PN  :

Na przełęczy toczyły się ciężkie walki w czasie I i II wojny światowej . Przed Przełęczą Użocką stworzono potężny węzeł obrony tzw. Linię Arpada . Na zboczach gór zbudowano w tym celu wiele kilometrów okopów oraz rozmieszczono 30 betonowych і 60 drewniano-ziemnych bunkrów, użytych podczas operacji karpackiej. Ich pamiątką są cmentarz wojenny z I wojny, pomnik Strzelców Siczowych i pomnik żołnierzy radzieckich poległych przy forsowaniu Karpat w październiku 1944 . 20 marca 1939 na Przełęczy Użockiej miała miejsce uroczystość z okazji ustanowienia granicy polsko-węgierskiej po zajęciu Zakarpacia przez Węgry . Wojska radzieckie przekroczyły przełęcz 18 października 1944[1].

Poprzednią (patrząc od zachodu) przełęczą w głównym grzbiecie Karpat jest Żydowski Beskid , a następną – Ruski Put .

Przypisy


Inne hasła zawierające informacje o "Przełęcz Użocka":

Michałowice (powiat jeleniogórski) ...

Medwiedin ...

Skalny Stół ...

Lisia Góra (Karkonosze) ...

Czarna Kopa (Karkonosze) ...

Kowary ...

Przesieka (województwo dolnośląskie) ...

Smogornia ...

Úpská Jáma ...

Grzbiet Lasocki ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Przełęcz Użocka":

207. Krainy geograficzne Polski. Karpaty (plansza 6) ...

005. Indie (plansza 2) ...

241. Charakterystyka regionów geograficznych. Tatry i Bieszczady (plansza 2) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie