Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Związek Koryncki

Związek Koryncki

Związek Koryncki, nazywany czasem Związkiem Helleńskim - porozumienie grupy państw greckich, uczestników kongresu w Koryncie (który odbył się w dwóch posiedzeniach), zwołanego przez zwycięskiego władcę macedońskiego - Filipa II - w 337 r. p.n.e. po wojnie Macedonii z Atenami i ich koalicjantami.

Sygnatariuszami traktatu pokojowego były wszystkie, poza Spartą , poleis Grecji kontynentalnej, na czele z Atenami oraz niektóre państwa wyspiarskie ( Chios , Eresos na Lesbos ). Ta ugoda weszła do historii pod nazwą Związku Korynckiego, którego rzeczywistym twórcą i hegemonem był król Macedonii - Filip II, narzucając w ten sposób państwom greckim tę strukturę polityczną, aby móc skutecznie kontrolować ich poczynania i de facto pośrednio mieć wpływ na bieg spraw politycznych w Grecji, nie angażując się w drobiazgowe kwestie sporne między nimi, które miał rozstrzygać właśnie Związek.

Warunkami porozumienia były m.in.:

  • zachowanie powszechnego pokoju (koine eirene) między wszystkimi uczestnikami traktatu,
  • zakaz występowania przeciw królowi Macedonii Filipowi II i jego następcom,
  • zakaz ingerencji w sprawy ustrojowe innych państw,
  • występowanie zbrojne przeciwko naruszającym porozumienie po uprzedniej decyzji hegemona związku i rady związku - synedrionie - która to instytucja była nowatorskim rozwiązaniem, będącym ciałem grupującym przedstawicieli każdego członkowskiego państwa greckiego w liczbie proporcjonalnej do swej wielkości.

Na drugim posiedzeniu założycielskim związku (jesienią 337 r. p.n.e.), podjęto również uchwałę o rozpoczęciu wojny z Persją , którą miał poprowadzić Filip II król Macedonii.


Inne hasła zawierające informacje o "Związek Koryncki":

Rodzimy Kościół Polski ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Oddychanie komórkowe ...

Vytautas Landsbergis ...

Koszykówka ...

Fosforan wapnia ...

Iwan IV Groźny ...

Uniwersytet Witolda Wielkiego ...

Kwas fosforowy ...

Dwudziestolecie międzywojenne na świecie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Związek Koryncki":

204 Kryzys europejskiej myśli demokratycznej (plansza 14) ...

009. Imperium Macedońskie (plansza 3) wzmocnić panowanie na zajętych ziemiach, stworzył z greckich miast całkowicie podporządkowany sobie Związek Koryncki. Macedonia ...

218b Sprawa polska podczas II wojny światowej (plansza 4) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie