Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Przepowiednia Wernyhory

Przepowiednia Wernyhory

Proroctwo Wernyhory – przepowiednia dotycząca Polski ) autorstwa Wernyhorylegendarnego Kozaka , wróżba z XVIII wieku .

Najbardziej popularna jest (wydana w czasach konfederacji barskiej ) taka treść :

"Polacy teraz w swoich zamiarach upadną i Polska trzykroć będzie rozszarpana. Różni ludzie kusić się będą o jej odbudowanie, ale nadaremnie. Przyjdzie wielki mąż od zachodu: Polacy oddadzą się jemu na usługi; wiele im przyobieca, a mało uczyni: chociaż nazwą się znowu narodem, będą jęczeli pod jarzmem Niemców i Moskali. Potem zostanie ich królem człowiek zły i zacięty, który wiele krwi przeleje. Polacy powstaną przeciw niemu, i jeszcze upadną przez nieład i niezgodę. Długo niewola i ucisk rozciągną się nad nimi; aż na koniec zajaśnieją błogie czasy, kiedy naród bogaty sypnie pieniędzmi, Mahometanie w Horyniu napoją swoje konie, i Moskale dwa razy na głowę pobici zostaną: raz pod Batowem około Semi-mohił (siedmiu mogił), drugi raz pod Starym Konstantynowem w jarze Hanczarycha zwanym. Od tego czasu Polska zakwitnie od Czarnego do Białego morza i będzie trwała po wieki wieków".

Obecnie badacze historii uważają, że tzw. Przepowiednia Wernyhory była mistyfikacją powstałą już po opisanych wydarzeniach, sporadycznie uaktualniana w ciągu lat. Zwrot: Od tego czasu Polska zakwitnie od Czarnego do Białego (Bałtyckiego) morza i będzie trwała po wieki wieków wyraźnie nawiązuje do czasów, które jeszcze nie miały miejsca, jednak ogólność tej treści i nawiązanie do Polski od morza do morza podaje w wątpliwość autentyczność owych treści. Dodatkowo zaskakuje bardzo dokładny opis wydarzeń historycznych we wcześniejszych frazach. Jeśli ów utwór był mistyfikacją zapewne powstawał niedługo po wydarzeniach rozbiorowych , kiedy to romantyczni Polacy wiążący nadzieje z Napoleonem marzyli o powrocie do granic Rzeczypospolitej z czasów jej największej świetności. Za autentycznością utworu przemawia jego zbieżność z kilkoma innymi, m.in. z Przepowiednią z Tęgoborza (fragment o Polsce "od morza do morza").

Utwór jest jednym z najbardziej znanych przykładów tzw. "proroczej publicystyki ", popularnej w czasach zaborów .


Inne hasła zawierające informacje o "Przepowiednia Wernyhory":

Świadkowie Jehowy ...

Śpiąca królewna (film 1959) ...

1893 ...

Wieszcz ...

Wysiedlenie Polaków ze Lwowa ...

Literatura dla dzieci i młodzieży ...

Eneida ...

Tetyda (nereida) ...

Dolina Prądnika ...

Kolumna Konstantyna ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Przepowiednia Wernyhory":

Różne oblicza racji. O tragicznych wyborach. (plansza 6) ...

˝Wesele˝ Stanisława Wyspiańskiego jako dramat symboliczny (plansza 9) ...

˝Wesele˝ Stanisława Wyspiańskiego jako dramat symboliczny (plansza 6) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie