Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Przedsiębiorstwo państwowe

Przedsiębiorstwo państwowe

Przedsiębiorstwo państwowe - przedsiębiorstwo , którego wyłącznym właścicielem jest państwo , a ściślej rzecz biorąc Skarb Państwa . Jest osobą prawną , do której stosuje się przepisy ustawy z dnia 25.09.1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych ( Dz. U. z 2002 r. Nr 112, poz. 981 ). Należy je odróżnić od spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa, które z prawnego punktu widzenia nie są przedsiębiorstwami państwowymi, ale spółkami uregulowanymi w Kodeksie spółek handlowych .

Przedsiębiorstwo państwowe może zostać przekształcone w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa w drodze komercjalizacji , która jest zazwyczaj etapem poprzedzającym prywatyzację .

W Polsce oznaczenie "Przedsiębiorstwo Państwowe" miało wiele podmiotów o różnej skali działania, np. "Poczta Polska, Telegraf i Telefon PP", "PP Motozbyt", "PP Polmozbyt", "Państwowe Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej". W gospodarce PRL określenie "przedsiębiorstwo państwowe" należało do ogólnej kategorii opisującej jednostki gospodarki uspołecznionej , do której prócz "PP" należały także spółdzielnie oraz nieliczne spółki (np. " Baltona ", założona jako sp.z o.o. w 1946 ).

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Przedsiębiorstwo państwowe":

Brno ...

Nowa Polityka Ekonomiczna ...

Sobieski ...

Teatr Nasz ...

Ludwik XVIII ...

Murawa bliźniczkowa ...

Jarząb pospolity ...

Archeologia ...

1908 ...

Szkoła wyższa ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Przedsiębiorstwo państwowe":

Język reklamy (plansza 19) ...

10. Formy prawno - organizacyjne przedsiębiorstw (plansza 3) ...

013. Odrodzenie Europy (plansza 3) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie