Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Przełęcz Lubawska

Przełęcz Lubawska

Przełęcz Lubawska (czes. Libavské sedlo, niem. Liebauer Pass) – przełęcz na wysokości 516 m n.p.m. w północno-środkowych Czechach , w Sudetach , między Sudetami Środkowymi a Sudetami Zachodnimi , w hradeckim kraju czes. královéhradecký kraj.

Przełęcz położona jest po stronie czeskiej ok. 6,7 km na południowy zachód od Lubawki , w południowej części Bramy Lubawskiej (czes. Králvecké sedlo) będącej jednostką orograficzną Kotliny Kamiennogórskiej .

Przełęcz Lubawska to powszechnie używana nazwa rozległej wierzchowiny Bramy Lubawskiej, położonej na wysokości 500-550 m n.p.m. Miejsce to nie przypomina ukształtowaniem przełęczy. Właściwa przełęcz znajduje się na wysokości 516 m n.p.m. i leży ok. 2,5 km na południe od granicy polsko-czeskiej , poniżej czeskiej miejscowości Královec .  Jest to przełęcz górska o niezbyt stromych skrzydłach i prawie poziomych podejściach stanowiąca wyraźne, rozległe, śródgórskie obniżenie w Bramie Lubawskiej połóżonej między Sudetami Zachodnimi a Sudetami Środkowymi, tworząc naturalną granicę pomiędzy nimi a zarazem jest największym obniżeniem w całym paśmie Sudetów. Oś przełęczy przebiega południkowo. Przez przełęcz przechodzi dział wodny oddzielający zlewisko morza Bałtyckiego od Morza Północnego . Środkiem przełęczy płynie na północ potok Czarnuszka (czes.Cerny potok) prawy dopływ Bobru , która źródło ma po polskiej stronie na zachodnim skrzydle przełęczy pod Szczepanowskim Grzbietem . Wschodnim skrzydłem powyżej przełęczy równolegle do jej osi prowadzi droga asfaltowa i tor kolejowy. Na północ od przełęczy na drodze łączącej Kamienną Górę z Trutnov do 21 grudnia 2007 znajdowało się znane przejście graniczne drogowe oraz małe kolejowe dla ruchu towarowego do Czech . Najbliższe otoczenie przełęczy zajmują tereny zurbanizowane, pozostałą część przełęczy w większości zajmują łąki i obszary rolnicze.

Spis treści

Inne

  • Pierwszy pociąg przez przełęcz przejechał w dniu 29 grudnia 1869 r.
  • W przeszłości przełęcz w związku z militarną cechą obniżenia stanowiła strategiczne przejście i miała największe znaczenie. Obecnie częściej w ruchu drogowym i kolejowym wykorzystywany jest szlak biegnący przez Kotlinę Kłodzką i Przełęcz Międzyleską oraz droga między Kudową-Zdrojem i czeskim Náchodem .
  • Przełęcz odegrała ważną rolę w okresie Wojen husyckich .
  • W czeskim nazewnictwie spotyka się nazwę przełęczy Královecký průsmyk

Komunikacja

Przez przełęcz prowadzą:

Turystyka

Przez przełęcz prowadzi szlak turystyczny :

  • – fragment zielonego szlaku granicznego prowadzący z pasma górskiego Zawory do Kowar .

Bibliografia

  1. Mapa Powiat kamiennogórski Góry Krucze skala 1:40 000. Wyd. turystyczne "Plan". J. Góra 2008 r.


Inne hasła zawierające informacje o "Przełęcz Lubawska":

Michałowice (powiat jeleniogórski) ...

Medwiedin ...

Skalny Stół ...

Lisia Góra (Karkonosze) ...

Czarna Kopa (Karkonosze) ...

Kowary ...

Przesieka (województwo dolnośląskie) ...

Smogornia ...

Úpská Jáma ...

Grzbiet Lasocki ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Przełęcz Lubawska":

207. Krainy geograficzne Polski. Karpaty (plansza 6) ...

005. Indie (plansza 2) ...

241. Charakterystyka regionów geograficznych. Tatry i Bieszczady (plansza 2) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie