Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Prądnica

Prądnica

Prądnica, będąc szczególnym przypadkiem maszyny elektrycznej i generatora elektrycznego jest urządzeniem przekształcającym energię mechaniczną w energię elektryczną. . Wytwarzanie energii elektrycznej odbywa się w prądnicach dzięki zjawisku indukcji elektromagnetycznej . Odbywa się to na skutek względnego ruchu przewodnika i zewnętrznego pola magnetycznego .

Spis treści

Podział prądnic

Ze względu na rodzaj wytwarzanego napięcia prądnice dzieli się na:

Ze względu na budowę i zasadę działania prądnice (generatory) dzieli się na:

Budowa i zasada działania

Głównymi częściami prądnicy są stojan (nieruchoma część związana z obudową) oraz wirnik (rotor, część wirująca wewnątrz stojana). Uzwojenie cewki umieszczonej w wirniku prądnicy przecina linie pola magnetycznego wytwarzanego przez uzwojenie wzbudzające i dzięki temu indukuje się w nim zmienna siła elektromotoryczna .

Historia

Przed skonstruowaniem prądnic prąd elektryczny uzyskiwano z ogniw chemicznych oraz maszyn elektrostatycznych . Tak uzyskiwana energia elektryczna była bardzo droga.

Pierwszą prądnicę skonstruował w 1831 roku odkrywca indukcji elektromagnetycznej Michael Faraday . Jego prądnica, zwana dyskiem Faradaya lub maszyną jednobiegunową, wytwarzała prąd w wyniku obrotu miedzianego dysku w polu magnetycznym podkowiastych magnesów trwałych. Prądnica ta wytwarzała prąd stały o dużym natężeniu , lecz niewielkim napięciu.

W 1832 roku francuski fizyk Hippolyte Pixii skonstruował prądnicę prądu przemiennego, w której prąd elektryczny był wytwarzany w wyniku obrotu magnesu w pobliżu zwojnicy . Po wprowadzeniu zwojnicy obracającej się w polu magnetycznym magnesu oraz po zastosowaniu komutatora uzyskano prądnicę, w której prąd płynął w jednym kierunku.

Inne

Rodzajami prądnic są: alternator , turbogenerator , dynamo , dysk Faradaya .

Linki zewnętrzne

Silniki i prądnice z XIX w.


Inne hasła zawierające informacje o "Prądnica":

Indukcja elektromagnetyczna ...

Thomas Alva Edison laboratoriach w Menlo Park i West Orange powstały następujące ważniejsze wynalazki: fonograf silnik prądu stałego Prądnica prądu stałego oscyloskop płyta gramofonowa żarówka perforowana taśma filmowa kamera filmowa z jednoczesną rejestracją dźwięku na ...

Elektrownia jądrowa ...

Przemiana adiabatyczna ...

Energetyka słoneczna ...

Wzbudnica ...

Układ sieciowy ...

Jelcz ...

Nikola Tesla ...

Spalinowóz ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Prądnica":

135 Nauka, technika i kultura przełomu XIX i XX wieku (plansza 5) ...

Prąd elektryczny część 1 (plansza 8) dzięki odwracalnym reakcjom chemicznym zachodzącym w elektrolicie oraz na styku elektrolitu i elektrod. Prądnica - urządzenie przetwarzające energię mechaniczną ruchu obrotowego na energię elektryczną ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie