Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Pryncypat (Rzym)

Pryncypat (Rzym)

Pryncypat (od łac. princeps civium Romanorum) – forma władzy w okresie Cesarstwa Rzymskiego wprowadzona po 27 roku p.n.e. przez Oktawiana Augusta . Skupiała władzę w rękach jednostki, przy pozorach zachowania instytucji republikańskich . Pryncypat był formą sprawowania władzy przez pierwszego obywatela republiki princepsa (cesarza), skupiającego władzę jako imperator , princeps senatus , prokonsul zarządzający 18 prowincjami , najwyższy kapłan , trybun ludowy i cenzor ustalający listy senatorów . Pryncypat nie był dziedziczny, ale władca miał możliwość wyznaczenia swego następcy. Pryncypat trwał w Rzymie aż do rządów Dioklecjana .

Cesarze okresu pryncypatu:

Następnie cesarzem poprzez zamach stanu został Maksymin Trak , po nim Gordian I i jego syn Gordian II . Przez pół wieku cesarzami ogłaszało się samowolnie wielu wpływowych ludzi, większość z nich nigdy nawet nie była w Rzymie. Proceder ten osłabiał i rozbijał wewnętrznie Rzym aż do czasów Dioklecjana i jego prób wzmocnienia autorytetu władzy, owocujących dominatem – najpierw wprowadzeniem tetrarchii , a po śmierci Dioklecjana monarchii cesarskiej .


Inne hasła zawierające informacje o "Pryncypat (Rzym)":

II wiek ...

I wiek ...

Wiktor Sukiennicki ...

1972 ...

Wittenberga ...

Dezercja ...

Klemens Maria Hofbauer ...

Stanisław Hozjusz ...

John William Waterhouse ...

1986 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Pryncypat (Rzym)":

204 Kryzys europejskiej myśli demokratycznej (plansza 14) ...

010a. Rzym (plansza 11) ...

010c. Rzym (plansza 12) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie