Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Deus otiosus

Deus otiosus

Deus otiosus – bóg oddalony, nie ingerujący w sprawy świata[1].

Występujący w wielu religiach pierwotnych. Pomimo tego, że pamięć o nim nie zamierała całkowicie to często był wypierany przez zastępy nowej generacji bogów [2]. Wzywano go najczęściej w przypadku katastrof. Taką koncepcję bóstwa przyjęli w późniejszym czasie deiści .

M.in.: hinduistyczny bóg Djaus [3], Iho - bóstwo czczone w Nowej Zelandii i na Tahiti , Nzambi czczonego u Bantu , Chuku u ludu Ibo , Mbongo (nazywany tez Mbombo, Bumba) u ludu Buszongo, Olorun (Olodumare)[4] u Jorubów , Alouroua z plemienia Baule z Wybrzeża Kości Słoniowej[5], być może Brahman , Swaróg w religii Słowian , Mon Dieu w Voodoo są takimi bóstwami. W Sumerze , Enlil i Enki byli młodszymi bogami, którzy zastąpili deus otiosus Ana (Eliade: 57). W mitologii greckiej , starsi bogowie tacy jak Uranos i Gaja zostali zastąpieni przez olimpijczyków Zeusa i Herę . W hinduizmie w wielu średniowiecznych puranach , Indra ukazuje się jako deus otiosus podczas gdy Sziwa i Wisznu są młodszymi, bardziej aktywnymi bogami, których łatwiej poznać i dosięgnąć. W mitologii bałtyjskiej Dievs najprawdopodobniej był deus otiosus[6]. W chrześcijaństwie Tomasz z Akwinu stworzył, używane później przez Lutra pojęcie deus absconditus dla opisania tajemnicy i oddalenia Boga[7].

Zobacz też

Bibliografia

  • Mircea Eliade: Historia wierzeń i idei religijnych. T. 1, Od epoki kamiennej do misteriów eleuzyńskich. Warszawa: "Pax", 1997. . 
  • Jerzy Suchocki: Mitologia bałtyjska. Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1991. . 

Przypisy


Inne hasła zawierające informacje o "Deus otiosus":

1972 ...

Zakon Kaznodziejski ...

1969 ...

1962 ...

Encyklika ...

1958 ...

Bitwa pod Wiedniem (1683) ...

1964 ...

Grzegorz I ...

1974 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Deus otiosus":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie