Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Promieniowanie alfa

Promieniowanie alfa

Stare oznaczenie ostrzegające przed radioaktywnością i promieniowaniem jonizującym

Promieniowanie alfa to rodzaj promieniowania jonizującego cechującego się małą przenikalnością. Promieniowanie alfa jest to strumień jąder helu.

Cząstka alfa składa się z dwóch protonów i dwóch neutronów . Ma ładunek dodatni i jest identyczna z jądrem atomu izotopu 4He , więc często oznacza się ją jako He2+. Nazwa pochodzi od greckiej litery α.

Cząstki alfa są wytwarzane przez jądra pierwiastków promieniotwórczych , jak uran i rad . Proces ten określa się jako rozpad alfa . Przykładowa reakcja rozpadu alfa:

{}^{223}_{88}\hbox{Ra}\;\to\;^{219}_{86}\hbox{Rn}\;+\;^{4}_{2}\hbox{He} \;

Jądro, które wyemituje cząstkę alfa po emisji jest zwykle w stanie wzbudzonym , co powoduje emisję kwantu gamma . W rozpadzie alfa udział biorą oddziaływania silne .

Promieniowanie alfa jest bardzo silnie pochłaniane . Nawet kilka centymetrów powietrza stanowi całkowitą osłonę przed tym promieniowaniem. Podobnie kartka papieru , albo naskórek pochłania całkowicie promienie alfa. Jednak w przypadku pokarmów lub wdychanego powietrza promieniowanie alfa może być zabójcze. Kiedy już radioaktywny materiał znajdzie się w ciele człowieka wytwarzane przez niego cząstki alfa bardzo silnie jonizują tkanki. Prowadzi to do poważnych uszkodzeń i choroby popromiennej .

Większość detektorów dymu zawiera niewielkie ilości wytwarzającego promieniowanie alfa izotopu promieniotwórczego 241Am . Jest to bardzo toksyczny materiał, jeżeli zostanie wchłonięty z powietrzem. Jednak w zamknięciu nie stanowi żadnego zagrożenia. Osoba, która zetknęła się z materiałem wytwarzającym promieniowanie alfa, powinna poddać się dekontaminacji .

Prędkość cząstek wynosi około 90 000 km/s, masa spoczynkowa: 4u, a ładunek elektryczny cząstek wynosi +2.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Promieniowanie alfa":

Keratyna ...

Mioglobina ...

Aforyzm ...

Marek Nowakowski ...

1933 ...

Marian Mazur (naukowiec) ...

Ziemia ...

Rozpraszanie Rayleigha ...

Testosteron ...

Podczerwień ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Promieniowanie alfa":

102. Nieorganiczne i organiczne składniki komórki cz.2 (plansza 15) ...

023. Opis stanów atmosfery. Pogoda i klimat (plansza 12) ...

Energia atomowa (plansza 7) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie