Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Problem zła

Problem zła

Problem zła w teologii to problem pogodzenia obecności zła i cierpienia z istnieniem wszechwiedzącego , wszechpotężnego , wszechmiłosiernego i nieskończenie dobrego Boga . Problem zła często zajmował wielkich filozofów. Istniały dwie szkoły: jedna - hinduska - zło i dobro są równie potrzebne i niezbędne do harmonii i akwinacka - zło jest tylko konsekwencją błędów i karą za grzechy.

Niemal wszystkie religie w jakiś sposób starają się wyjaśnić istnienie zła. Gnostycy wierzą, że wszelkie zło pochodzi od niedoskonałości Demiurga , który nie będąc doskonałym Bogiem wykreował ułomny świat materialny. Chrześcijanie i Żydzi jako źródło zła wskazują Szatana , który jako wolny anioł zbuntował się przeciw wszechdobremu Bogu, oraz grzech pierwszych ludzi (patrz grzech pierworodny ). Podobnie jest z muzułmanami . Hindusi (jak wspomniano wyżej) uważają zło jako niezbędny element świata. Buddyści twierdzą, że zło to wynik niedoskonałości człowieka, który nie chce się dalej doskonalić.

W judeochrześcijańskim kręgu wierzeń karą za złe życie są wieczne męki w piekle . Natomiast u hinduistów i buddystów kara przychodzi z kolejną inkarnacją - karma za złe uczynki skutkuje np. urodzeniem w złej kaście , z ułomnością bądź w ogóle zdegradowaniem do poziomu zwierzęcia.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Problem zła":

Rodzimy Kościół Polski ...

Rak języka ...

Mieszko II Lambert ...

Adwentyzm ...

Oddychanie komórkowe ...

Świadomość społeczna ...

Zawał mięśnia sercowego ...

Choroby społeczne ...

Ewolucja ...

XXI wiek ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Problem zła":

Pochwała przyjaźni i hartu ducha w opowiadaniu ˝Stary człowiek i morze˝ (plansza 13) ...

010b. Rzym (plansza 5) ...

Co nie może się zdarzyć więcej niż raz? - W. Szymborska (plansza 8) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie