Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

HMS Prince of Wales (1941)

HMS Prince of Wales (1941) - brytyjski pancernik typu King George V z okresu II wojny światowej.

Historia

Okręt został zwodowany w stoczni w Birkenhead 3 maja 1939 roku. Bliźniaczymi okrętami były jednostki HMS "King George V", HMS "Duke of York", HMS "Howe" i HMS "Anson".

14 sierpnia 1941 roku na pokładzie okrętu podpisano Kartę Atlantycką

W dniu 21 maja 1941 roku wraz z krążownikiem liniowym HMS "Hood" wypłynął ze Scapa Flow w celu przechwycenia próbującego przedrzeć się na Atlantyk pancernika "Bismarck". W godzinach porannych 24 maja 1941 doszło do walki pomiędzy brytyjską eskadrą, a niemieckimi okrętami "Bismarck" i "Prinz Eugen" na tzw. drodze duńskiej. Podczas walki "Hood" zatonął, ale trafiony został także "Bismarck" trzema pociskami z "Prince of Wales". "Prince of Wales" również odniósł uszkodzenia podczas walki, ale straty zadane Bismarckowi walnie przyczyniły się do ograniczenia jego prędkości i w rezultacie, zatopienia przez okręty brytyjskie 27 maja 1941r.

Wraz z krążownikiem liniowym HMS "Repulse" stanowił trzon tzw. Eskadry Dalekowschodniej, dowodzonej przed adm. Toma Phillipsa, mającej bronić Singapuru przed inwazją japońską. Dnia 6 grudnia 1941 napłynęła informacja o zespole japońskim, który w nocy z 7 na 8 grudnia wysadził desant na półwyspie Malajskim. Z informacji wywiadu wynikało, że zespół japoński osłaniany jest przez jeden stary pancernik japoński typu Kongo. Zespół brytyjski składający się z HMS "Prince of Wales", HMS "Repulse" oraz 4 niszczycieli wypłynął w celu nawiązania kontaktu bojowego z nieprzyjacielem. Okręty brytyjskie dostrzeżone zostały przez japoński okręt podwodny, a następnie przez samolot rozpoznawczy. Adm. Phillips podjął decyzję o powrocie do bazy, wzdłuż wybrzeża płw. Malajskiego. Jednakże, 10 grudnia 1941 r. zespół brytyjski zaatakowany został przez 94 samoloty japońskie.

Bitwa, która się wywiązała, znana jest jako bitwa pod bitwa pod Kuantanem.

"Prince of Wales" zatonął ok. godziny 13.20, trafiony sześcioma torpedami. Na jego pokładzie zginęło 327 marynarzy. Zatonął również krążownik "Repulse" i dwa niszczyciele. Był to pierwszy przypadek w historii zatopienia przez samoloty dużych okrętów na pełnym morzu.


Inne hasła zawierające informacje o "HMS Prince of Wales (1941)":

Wiktor Sukiennicki ...

Tadeusz Kognowicki ...

Meczet w Kownie ...

1972 ...

Kauen ...

Pogrom w Kownie ...

Uniwersytet Witolda Wielkiego ...

Aurora ...

Samuel Johnson ...

Maciej Słomczyński ...


Inne lekcje zawierające informacje o "HMS Prince of Wales (1941)":

218a Sprawa polska podczas II wojny światowej (plansza 11) ...

218b Sprawa polska podczas II wojny światowej (plansza 4) ...

215a Działania zbrojne w latach 1941-1945 (plansza 5) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie