Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Herb Łotwy

Herb Łotwy

Herb wielki Łotwy

Herb Łotwy powstał po uzyskaniu niepodległości w 1918 roku (w obecnej wersji od 1921). roku. Istnieją trzy wersje herbu: wielki, mały powiększony i mały. Herb Łotwy składa się z tarczy na której umieszczone są: w górnej części wschodzące słońce, zaś w dolnej po lewo - czerwony lew w polu srebrnym, zaczerpnięty z herbu Kurlandii a po prawo - srebrny gryf w polu czerwonym, zaczerpnięty z herbu Liwonii oraz jednej z wersji herbu Łatgalii . Nad tarczą umieszczone są trzy złote gwiazdy. Słońce symbolizuje państwowość Łotwy. Stylizowany wizerunek słońca był wcześniej używany przez strzelców łotewskich wcielanych do rosyjskiej armii w czasie I wojny światowej . Trzy gwiazdy nad tarczą herbową to idee przyłączenia do Łotwy jej trzech historycznych regionów: Liwonia , Łatgalia , Kurlandia - Semigalia . Znakiem Liwlandii i Łatgalii jest również srebrny gryf. W wersji powiększonej pod herbem znajdują się dwie skrzyżowane gałęzie dębu. Duża wersja herbu zawiera opisaną wyżej tarczę heraldyczną jak w wersji małej, podtrzymywaną przez lwa i gryfa , identyczne jak na tarczy herbowej. Pod nimi znajdują się gałęzie dębu (bardziej rozgałęzione niż w wersji powiększonej herbu) oraz szarfa w barwach łotewskiej flagi .

Godło Łotewskiej SRR

Godło Łotwy z czasów ZSRR

W czasach funkcjonowania Łotwy w ramach ZSRR godło łotewskie przypominało godła innych republik radzieckich i zawierało typowe elementy: sierp i młot - symbol sojuszu robotniczo-chłopskiego, czerwoną, otoczkę z wieńców zboża - oznaczającą rolnictwo i dobrobyt, a u góry, między tymi wieńcami - pięcioramienną gwiazdę - oznaczającą zwycięstwo socjalizmu we wszystkich pięciu częściach świata. Wieńce te przepasane były szarfą z wezwaniem do jedności proletariatu (Proletariusze wszystkich krajów, łączcie się!) w języku łotewskim : Visu zemju proletārieši, savienojieties! i rosyjskim : Пролетарии всех стран, соединяйтесь!. U dołu znajdowała się częściowo skrócona nazwa kraju w języku łotewskim: Latvijas PSR. Jedynym elementem nawiązującym do specyfiki kraju był zarys morskich fal Bałtyku , podkreślający znaczenie morza dla Łotyszy. W godle znajdował się na nim także wizerunek wschodzącego słońca, podobny do zawartego w tradycyjnym godle Łotwy, nie było to jednak nawiązanie do dawnego godła tego kraju; wizerunek taki znajdował się w godle ZSRR i wszystkich republik związkowych. Oznaczać miał świt, początek nowego, wspaniałego okresu w życiu kraju. W popularnej, antyradzieckiej interpretacji słońce to nie wschodziło, a zachodziło, gdyż jego sylwetka znajdująca się nad Morzem Bałtyckim, widoczna była z terenu Łotwy w takiej pozycji jedynie gdy słońce zachodziło.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Herb Łotwy":

Biskup ...

Tiumeń ...

Odense ...

Linz ...

Grenoble ...

Linköping ...

Tampere ...

Växjö ...

Brno ...

Wittenberga ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Herb Łotwy":

144 I wojna światowa. Rewolucja w Rosji (plansza 8) ...

019. Wielkie formy ukształtowania powierzchni Ziemi (plansza 4) ...

234. Polska droga do demokracji (plansza 21) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie