Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Władcy Bułgarii

Władcy Bułgarii

Spis treści

Tytulatura

W ciągu ponad tysiąca trzystu lat istnienia państwa bułgarskiego na Bałkanach (od 681 r.) władcy tego państwa posługiwali się kilkoma różnymi tytułami.

Pierwsi władcy tzw. pierwszego państwa bułgarskiego, począwszy od Asparucha aż do Presjana włącznie posługiwali się typowym dla tureckojęzycznych ludów Azji Środkowej tytułem chana .

W związku z przyjęciem chrześcijaństwa przez Borysa, syna i następcę Presjana (połowa IX w. ), zmienia się także tytulatura . Choć sam Borys bywa czasem w literaturze historycznej nazywany chanem, określenia tego stosuje się w zasadzie tylko w stosunku do pierwszego okresu jego rządów. Po przyjęciu chrztu, oraz przybraniu chrześcijańskiego imienia Michał, Borys zdobywa dla siebie prawo posługiwania się tytułem książęcym. Tytułu tego używa się także w stosunku do Władimira Rasate oraz częściowo Symeona.

Symeon, początkowo książę Bułgarii, w 924 r. uzyskał dla siebie uznanie w Bizancjum tytułu cara , który nominalnie był równy cesarzowi Bizancjum. Tytułu tego używa się w stosunku do wszystkich następców Symeona na tronie bułgarskim. Wyjątki są nieliczne, należy do nich przede wszystkim Kałojan ( 1197 - 1207 ), który koronowany według obrządku zachodniego przez papieskiego legata posługiwał się tytułem króla . Zwykle jednak w publikacjach i opracowaniach Kałojan, zgodnie z bułgarską terminologią, również nazywany jest carem. Carami są również wszyscy pozostali władcy drugiego państwa bułgarskiego, panujący aż do 1396 r.

Po odzyskaniu przez Bułgarię niepodległości w 1878 r., władzę w kraju, oficjalnie nazywanym Księstwem Bułgarii, objął Aleksander I Battenberg (panował 1879 - 1886 ), posługujący się tytułem księcia. Księciem był również jego następca, Ferdynand I Koburg , od początku swych rządów aż do roku 1908 , kiedy to oficjalnie proklamowano wskrzeszenie carstwa.

Były premier Bułgarii (w latach 2001-2005) Symeon Sakskoburggotski , będący jako dziecko carem przez trzy lata ( 1943 - 1946 ), nigdy oficjalnie z tego tytułu nie zrezygnował, choć się nim już nie posługuje.

Władcy legendarni (patrz: Władcy Hunów )

Chanowie Kutrigurów

Chanowie Wielkiej Bułgarii

Pierwsze państwo bułgarskie

Dynastia Dulo

Dynastia Ukil

Dynastia Ugain

Dynastia Ukil

Dynastia Kruma

Carstwo Bułgarii

Carstwo zachodniobułgarskie

Dynastia Komitopuli

Drugie carstwo bułgarskie

Dynastia Asenowiczów

Dynastia Terterowiczów

Dynastia Szyszmanowiczów

Książęta i carowie widyńscy

Trzecie carstwo bułgarskie

Dynastia Battenberg (boczna linia dynastii heskiej)

Dynastia Koburska (linia Sachsen-Coburg-Gotha z dynastii Wettynów )

od 1946 republika

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Władcy Bułgarii":

Dzień Zmarłych ...

Mieszko II Lambert ...

I wiek ...

1484 ...

1499 ...

XVI wiek ...

Jonas Basanavičius ...

Wittenberga ...

1408 ...

1398 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Władcy Bułgarii":

010c. Rzym (plansza 13) ...

215b Działania zbrojne w latach 1941-1945 (plansza 4) ...

225 Europa Środkowowschodnia w okresie zimnej wojny (plansza 4) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie