Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Peter Vischer starszy

Peter Vischer starszy

Peter Vischer starszy

Peter Vischer starszy (ur. ok. 1460 r., zm. 7 stycznia 1529 r.) – jeden z najwybitniejszych giserów i mistrzów odlewnictwa swojej epoki, pochodzący z Norymbergi .

Spis treści

Życiorys i dzieła

Peter Vischer starszy pochodził ze znanej norymberskiej rodziny Vischerów, był synem Hermanna Vischera starszego, zmarłego w 1487 r. Był autorem bardzo licznych prac, przede wszystkim płyt nagrobnych i nagrobków. Pracował wraz ze swoimi pięcioma synami, m.in. Hermannem młodszym, Peterem młodszym i Hansem, przede wszystkim na zlecenie przedstawicieli bogatego mieszczaństwa miast południowoniemieckich oraz wyższego duchowieństwa i władców (przez krótki czas, w połowie lat 90. XV w., był zatrudniony w Heidelbergu przez palatyna reńskiego Filipa Wittelsbacha ).

Przypisanie dzieł pochodzących z warsztatu Vischerów konkretnym przedstawicielom rodziny bywa niekiedy trudne w związku z częstym brakiem ich sygnowania lub podpisywaniem ich inicjałami (wskazówkę stanowią tu daty powstania dzieł, a także styl, w jakim je wykonano). Piotrowi starszemu można z dużym prawdopodobieństwem przypisywać działa o charakterze jeszcze gotyckim , ale trzeba pamiętać, że wiele prac wykonywał wspólnie z synami (którzy z kolei skłaniali się ku stylowi renesansowemu ). Prawdopodobnie Piotr starszy jako giser w dużej mierze posługiwał się też wzorami dostarczanymi przez innych norymberskich artystów, m.in. Albrechta Dürera i Wita Stwosza , stąd też często pojawiają się wątpliwości co do zakresu jego własnego wkładu w dzieła.

Do najbardziej znanych prac przypisywanych Peterowi Vischerowi starszemu należą m.in. grób św. Sebalda w kościele św. Sebalda w Norymberdze (1507–1519, znajduje się tam m.in. autoportret Petera starszego), nagrobki arcybiskupa magdeburskiego Ernesta Wettina w katedrze w Magdeburgu (1495) oraz biskupa wrocławskiego Jana Rotha w katedrze wrocławskiej (1496), brązowe figury Teoderyka Wielkiego i króla Artura przy grobie cesarza Maksymiliana I Habsburga w kościele zamkowym w Innsbrucku (1512/1513), krata w kaplicy Fuggerów w kościele św. Anny w Augsburgu . Dzieła Piotra Vischera starszego można spotkać też w Krakowie : płyty nagrobne kardynała Fryderyka Jagiellończyka i Piotra Kmity w katedrze na Wawelu oraz epitafium Filipa Kallimacha w kościele dominikanów (postać zmarłego zaprojektował Wit Stwosz).

Galeria

Bibliografia

Linki zewnętrzne

  • Paweł Freus: Warsztat Vischerów ( pol. ). W: Kultura polska [on-line]. Instytut Adama Mickiewicza, 2006. [dostęp 2010-01-12].
  • (2) Peter Vischer (i) ( ang. ). W: The Grove Dictionary of Art [on-line]. artnet. [dostęp 2010-01-12].
  • Vischer ( ang. ). W: The Oxford Dictionary of Art [on-line]. [dostęp 2010-01-12].


Inne hasła zawierające informacje o "Peter Vischer starszy":

Oddychanie komórkowe ...

Linz ...

I wiek ...

Władysław Komar ...

1484 ...

XVI wiek ...

Antanas Smetona ...

Wittenberga ...

Mioglobina ...

Klemens Maria Hofbauer ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Peter Vischer starszy":

041. Zurych (plansza 4) ...

Motyw powrotu w literaturze i filmie (plansza 10) ...

Aleksander Fredro wprowadza w dobry humor (plansza 9) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie