Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Prawo opcji

Prawo opcji

Prawo opcji (opcja) – w przepisach dotyczących obywatelstwa polskiego jest to swoisty sposób zrzeczenia się obywatelstwa dla dziecka (art. 6 ust. 1 i 2 Ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o obywatelstwie polskim[1]) oraz forma uproszczona nabycia obywatelstwa (art. 6 ust. 3 ustawy).

Spis treści

Zrzeczenie się obywatelstwa dla dziecka

Jeżeli przynajmniej jedno z rodziców dziecka jest obywatelem Polski, dziecko przez urodzenie nabywa obywatelstwo polskie z mocy prawa krwi . Jeśli drugie z rodziców ma obywatelstwo innego kraju i dziecku również przysługuje obywatelstwo tego kraju, rodzice w ciągu 3 miesięcy od urodzenia się dziecka mogą złożyć w jego imieniu przed właściwym organem ( wojewodą lub konsulem ) zgodne oświadczenie woli, wybierając dla niego obywatelstwo kraju obcego, którego obywatelem jest jedno z rodziców. W przypadku braku porozumienia między rodzicami, każde z nich może w ciągu 3 miesięcy od urodzenia się dziecka wystąpić do sądu z wnioskiem o rozstrzygnięcie sporu.

Termin 3 miesięcy jest terminem zawitym .

Nabycie obywatelstwa

Z prawa uproszczonego nabycia obywatelstwa polskiego drogą opcji skorzystać może obywatel państwa obcego, który nabył to obywatelstwo w drodze opcji (zrzeczenia się obywatelstwa polskiego dla dziecka przez jego rodziców). Aby w sposób ten nabyć obywatelstwo polskie, obywatel państwa obcego musi złożyć w tej sprawie stosowne oświadczenie do właściwego organu (wojewody lub konsula) po ukończeniu 16 roku życia, najpóźniej zaś przed upływem 6 miesięcy od dnia osiągnięcia pełnoletności . Wyznaczone terminy są terminami zawitymi.

Zobacz też

Przypisy

  1. Tekst jednolity ustawy opublikowano w Dz. U. z 2000 r. Nr 28, poz. 353 z późniejszymi zmianami.

.


Inne hasła zawierające informacje o "Prawo opcji":

Biegun północny ...

Biskup ...

Mieszko II Lambert ...

Adwentyzm ...

Linz ...

Uniwersytet Witolda Wielkiego ...

Cena ...

Stanisław Narutowicz ...

Jonas Basanavičius ...

Sejm grodzieński (1793) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Prawo opcji":

Zasady zgodnego z prawem wykorzystywania komputera (plansza 4) ...

02c Pojęcia podstawowe - część 3 (plansza 14) ...

15 Holowanie (plansza 6) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie