Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Archiwum Akt Nowych

Archiwum Akt Nowych

Archiwum Akt Nowych (AAN) w Warszawie jest jednym z trzech centralnych polskich archiwów państwowych o charakterze centralnym obok Narodowego Archiwum Cyfrowego i Archiwum Głównego Akt Dawnych . Nadzoruje pracę archiwów zakładowych naczelnych organów władzy państwowej i urzędów centralnych. Przejmuje dokumentację archiwalną tych instytucji po odpowiednim okresie przechowywania w archiwach zakładowych. W Archiwum Akt Nowych przechowuje się dokumentację z okresu od 1918 roku. Do najciekawszych zbiorów Archiwum Akt Nowych należy Archiwum Polonii. Wśród najwartościowszych dokumentów AAN należy wymienić też 3 egzemplarze Konstytucji PRL. Jeden egzemplarz w języku polskim cały wyhaftowany; drugi egzemplarz papierowy w języku polskim z odręcznymi poprawkami Bieruta, a także trzeci egzemplarz w j. rosyjskim z odręcznymi poprawkami naniesionymi przez J. Stalina.

Historia

Archiwum Akt Nowych – powstało 1 lipca 1930 r. w wyniku przekształcenia Archiwum Wojskowego , na wniosek jego kierownika Józefa Stojanowskiego zmieniono statut i nazwę placówki. To z kolei powstało w 1919 roku i data ta jest oficjalnie uznawana za moment utworzenia AAN. 9 lutego 2009 roku w specjalnie zorganizowanych uroczystościach uczczono 90. rocznicę powstania archiwum[1].

Przypisy

  1. D. Wierzchoś, 90 lat Archiwum Akt Nowych , 10 lutego 2009.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Archiwum Akt Nowych":

Mieszko II Lambert ...

Odense ...

Linz ...

Autorytet ...

Grenoble ...

Ukaz ...

Sztuka ...

Ratusz w Kownie ...

Grzyby ...

Astrolabium ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Archiwum Akt Nowych":

Świat roślinny i zwierzęcy w Polsce (plansza 15) ...

218a Sprawa polska podczas II wojny światowej (plansza 11) ...

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 8) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie