Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Procter & Gamble

Procter & Gamble

Siedziba przedsiębiorstwa

Procter & Gamble Co. (P&G, NYSE : PG ) to globalna grupa kapitałowa mająca swoją siedzibę w Cincinnati , Ohio , USA . Wytwarza dobra konsumpcyjne, głównie kosmetyki i środki higieny osobistej . Jej wartość szacuje się na ok. 55,4 miliarda USD , co czyni ją jednym z największych przedsiębiorstw świata. Zatrudnia 180 tysięcy pracowników.

Spis treści

Historia

  • 1837 - Producent świec, William Procter oraz wytwórca mydła, James Gamble zakładają małe przedsiębiorstwo produkcyjne w Cincinnati, Ohio z początkowym kapitałem 7000 USD . Pierwszymi produktami nowego przedsiębiorstwa są świece woskowe i mydło.
  • 1879 - James Norris Gamble, syn założyciela, z zawodu chemik, rozwija technologię produkcji pierwszego rodzimego białego mydła, które ze względu na swój kolor otrzymało nazwę Ivory (Kość słoniowa).
  • 1887 - By wzmocnić poczucie odpowiedzialności za losy przedsiębiorstwa, P&G ustanawia pionierski program przyznawania pracownikom swoich akcji.
  • 1933 - P&G reklamuje swoje produkty, głównie mydło, w trakcie nadawania popularnego serialu radiowego. Odtąd seriale radiowe, później także telewizyjne, nazywane są potocznie operami mydlanymi.
  • 1954 - P&G otwiera swoją pierwszą placówkę w Europie , biorąc w leasing małą fabrykę detergentów w Marsylii .
  • 1955 - Na rynek wchodzi nowość w dziedzinie higieny jamy ustnej: pasta do zębów z fluorem Crest , która o wiele skuteczniej niż inne dotychczas dostępne pasty zwalcza próchnicę .
  • 1961 - P&G wprowadza na rynek pierwsze pieluszki jednorazowego użytku Pampers, które zastępują dotąd używane pieluchy tetrowe. Odtąd nazwa Pampers zaczyna funkcjonować jako synonim jednorazowej pieluszki.
  • 1986 - P&G opracowuje nowy rodzaj produktów do pielęgnacji włosów: szampon i odżywka w jednym.
  • 1991 - P&G rozpoczyna działalność w Czechosłowacji, Rosji, na Węgrzech i w Polsce.
  • 2005 - P&G ogłasza przejęcie koncernu Gillette .

Procter & Gamble jest jednym z największych przedsiębiorstw na świecie. Sprzedaje 40 kategorii produktów w ponad 180 krajach świata, posiada 60 fabryk na całym świecie oraz zatrudnia blisko 180 000 pracowników. Firma posiada 23 marki, których wartość rocznej sprzedaży (każdej z osobna, nie łączna), przekracza miliard dolarów . P&G znajduje się w grupie 10 największych firm amerykańskich i 30 światowych (wg The Business Week, Global 1000). Roczne nakłady na badania i rozwój nowych produktów przekraczają 1 miliard USD.

Od 2009 roku szefem przedsiębiorstwa jest Robert Macdonald.

Marki

Bardziej znane marki należące do koncernu to np.:

ACEAlwaysArielBlend a MedBoldBonux
BraunDuracellFairyFlashGilletteHead & Shoulders
IvoryLenorMax FactorNaturellaOlayOld Spice
Oral-BPampersPantenePringlesShamtuSweeperTampaxVizirWella

Kontrowersje wokół przedsiębiorstwa

Testy na zwierzętach

Procter & Gamble było krytykowana przez kilka organizacji społecznych takich jak People for the Ethical Treatment of Animals , British Union for the Abolition of Vivisection, i In Defense of Animals za stosowanie na masową skalę testów swoich produktów na zwierzętach, zwłaszcza kosmetyków i dodatków do żywności. Krytyka spowodowała załamanie się sprzedaży przez przedsiębiorstwo jedzenia dla zwierząt pod marką Iams, które usiłowano wprowadzić na rynek w 1999 r.

Praktyki przy zatrudnianiu

Do końca lat '90 XX w. przedsiębiorstwo było bardzo zaangażowane w ruch "równych szans" dla zatrudnianych, starając się zwalczać nierówne traktowanie przy zatrudnianiu mniejszości - zwłaszcza samotnych matek i homoseksualistów . Było nawet zaangażowana w telewizyjnych i internetowych kampaniach reklamowych na rzecz równego traktowania homoseksualistów. Pod wpływem grup nacisku, takich jak w latach 2003-2005 American Family Association wycofała się z tych działań całkowicie.

W latach '80 XX w. powstała wokół logo firmy legenda miejska , wg której stare logo firmy, było oparte na symbolice satanistycznej . Jako dowód na to stwierdzenie przytaczano cytaty z Biblii , m.in. Apokalipsa 12:1:

Potem wielki znak się ukazał na niebie: Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu

Jako, że stare logo P&G przedstawiało profil mężczyzny, skierowany ku księżycowi i otoczony 13. gwiazdami, niektórzy uznali, że jest to satanistyczna parafraza wcześniej cytowanego fragmentu Apokalipsy, która odpowiada analogicznemu fragmentowi z tzw. Biblii Szatana . Samo przedsiębiorstwo stanowczo zaprzeczało takiej interpretacji jego logo.

P&G toczyło nawet w tej sprawie szereg procesów sądowych o zniesławienie wytaczane zarówno osobom fizycznym jak i konkurencyjnym przedsiębiorstwom, co jednak, mimo ich wygrania, pogłębiło tylko jeszcze wiarę wielu ludzi w słuszność tej legendy. Jedna z szerzących się plotek głosiła, że firma rzekomo wytoczyła proces znanemu prezenterowi telewizyjnemu Philowi Donahue, który rzekomo miał w swoim "Saturday's Show" przeprowadzić wywiad z byłym prezesem zarządu P&G, w którym ten miał przyznać, że logo ma istotnie podtekst satanistyczny. W rzeczywistości jednak show Phila Donahue nie jest emitowany w soboty i nigdy, żaden były prezes P&G w tym programie nie uczestniczył. Niemniej jednak plotki te zmusiły w końcu przedsiębiorstwo do rezygnacji ze swojego dawnego logo i zamieniono je na stylizowane litery "P&G". Stare logo jest jednak nadal używane w krajach azjatyckich oraz są nim pieczętowane opakowania produktów w obrocie hurtowym.


Linki zewnętrzneInne hasła zawierające informacje o "Procter & Gamble":

Dziady (zwyczaj) ...

Pęcice ...

Rodzimy Kościół Polski ...

Muzeum Zoologiczne Tadasa Ivanauskasa w Kownie ...

Cava de' Tirreni ...

Brescia ...

Canelli ...

Mieszko II Lambert ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Trzcina cukrowa ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Procter & Gamble":

Przemysł przetwórczy w Polsce (plansza 13) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie