Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Prawieniszki

Prawieniszki

Prawieniszki ( lit. Pravieniškės; niem. Prawienischkien) – niewielka osada na trasie linii kolejowej Kowno - Koszedary , na terenie Litwy .

W okresie II wojny światowej znajdował się tam niemiecki podobóz obozu koncentracyjnego Kauen w Kownie. Utworzony w wyniku przekształcenia litewskiego obozu odosobnienia z okresu panowania Antanasa Smetony . Po klęsce wrześniowej 1939 r. kierowano do niego polskich oficerów i uchodźców wojennych. W późniejszym okresie przybywały tu również osoby z łapanek oraz aresztowane z terenów międzywojennej Litwy oraz Wileńszczyzny , podejrzewane o udział w polskim ruchu oporu, ale również i pospolici przestępcy. Więźniowie pracowali głównie przy wydobywaniu torfu oraz przy wyrębie drzew. Więźniami byli również Żydzi , a po wkroczeniu Niemców także radzieccy jeńcy wojenni. Załogę wartowniczą stanowili Litwini. Prowieniszki były obozem przejściowym. Stąd wywożono więźniów do innych łagrów . Po ataku Niemiec na ZSRR w dniu 26 czerwca 1941 r. NKWD dokonało masakry w obozie. Zastrzelono 477 osób – przeżyły tylko dwie.

Podczas okupacji niemieckiej istnienie obozu utrzymano - więźniami byli Żydzi i radzieccy jeńcy wojenni. Załogę wartowniczą stanowili Litwini. 4 września 1941 r. rozstrzelano tu 353 Żydów. W listopadzie 1943 r. obóz w Prowieniszkach został włączony w KL Kauen (Obóz koncentracyjny Kowno). Obóz koncentracyjny w Prowieniszkach działał do 10 lipca 1944 r. Od jesieni 1944 r. do dnia dzisiejszego w Prowieniszkach utrzymywany jest nadal obóz, którego nazwa i profil zmieniały się wielokrotnie zarówno w czasie Litewskiej Republiki Radzieckiej , jak w okresie niepodległej Litwy.

Źródła

  • Bruno Zawieyski – "Prawienieszki -litewska katownia" Tygodnik Wileńszczyzny Nr 07/2005

Linki zewnętrzne

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Prawieniszki":

Adolf Giżyński ...

Prawieniszki Prawieniszki ( lit. Pravieniškės; niem. Prawienischkien) – niewielka osada na trasie linii kolejowej ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Prawieniszki":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie