Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Prawa zachowania

Prawa zachowania

Prawa zachowania – prawa fizyki stwierdzające, że w układach fizycznych izolowanych od otoczenia określone wielkości fizyczne pozostają stałe. Istnieją zarówno zasady zachowania obowiązujące bezwzględnie, jak i zasady zachowania słuszne tylko dla niektórych procesów.

Wielkości zachowywane bezwzględnie to energia , pęd , moment pędu , ładunek elektryczny , a także – wg danych doświadczalnych – liczba barionowa i liczba leptonowa .

Do wielkości zachowywanych tylko w niektórych procesach zalicza się parzystość (zachowywana w oddziaływaniach silnych i elektromagnetycznych , a nie zachowywana w oddziaływaniach słabych ) oraz izospin (zachowywany jedynie w oddziaływaniach silnych).

Zachowania zasady są związane z niezmienniczością ( symetrią ) teorii fizycznych względem określonych grup przekształceń . Zasady zachowania energii, pędu i momentu pędu są związane z symetriami czasoprzestrzeni , odpowiednio z: przesunięciami w czasie, przesunięciami w przestrzeni i obrotami; zasada zachowania ładunku elektrycznego jest związana z niezmienniczością względem tzw. transformacji cechowania .

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Prawa zachowania":

Dziady (zwyczaj) ...

Rodzimy Kościół Polski ...

Adwentyzm ...

Tampere ...

Växjö ...

Sztuka ...

Brno ...

Wiktor Sukiennicki ...

Albumina ...

1972 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Prawa zachowania":

11 Cofanie (plansza 1) ...

14b Przecinanie się kierunków ruchu - część 2 (plansza 5) ...

03 Dokumentacja pojazdu i uprawnienia policji (plansza 7) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie