Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Powietrzny tankowiec

Powietrzny tankowiec

Amerykański tankowiec KC-135E zaopatrujący myśliwiec F-16 C za pomocą sztywnego przewodu

Powietrzny tankowiecsamolot przeznaczony konstrukcyjnie do zaopatrywania innych samolotów w paliwo w locie ( tankowania w powietrzu ). Stosowane też są określenia: powietrzny zbiornikowiec, samolot-zbiornikowiec, samolot-cysterna, latająca cysterna.

Samoloty-cysterny zwykle są wersjami pochodnymi dużych samolotów transportowych lub bombowców , wyposażonych w odpowiednio pojemne zbiorniki paliwa i instalację do uzupełniania paliwa w powietrzu. Często do tej roli przebudowywano przestarzałe bombowce, np. Handley Page Victor .

Powietrzny tankowiec wyróżnia się posiadaniem odpowiednio pojemnych zbiorników paliwa, umieszczonych także np. w przedziale transportowym lub komorze bombowej, oraz przede wszystkim posiadaniem instalacji do tankowania w powietrzu . Obecnie stosowane są dwa rodzaje instalacji: z przewodem elastycznym i z przewodem sztywnym.

Australijski tankowiec EB-707 zaopatrujący myśliwiec F/A-18C Hornet z systemu z elastycznym przewodem

W instalacji z przewodem elastycznym, samolot-cysterna zaopatrzony jest w jedno lub więcej stanowisk (do 3), z których wypuszczany jest w locie elastyczny wąż, zakończony rozszerzającym się stożkiem. System taki jest stosowany w siłach powietrznych m.in. europejskich państw NATO i Rosji , na mniejszą skalę w USA . Stanowiska do tankowania umieszczone są zwykle pod ogonem i po jednym pod skrzydłami zbiornikowca. System ten stosowany jest także w samolotach mniejszych, np. na nowych rosyjskich myśliwcach wielozadaniowych, które po wyposażeniu ich w podczepiany agregat z wężem, mogą pełnić rolę powietrznego tankowca, zaopatrując w paliwo z własnych zbiorników inne samoloty.

Drugim stosowanym systemem tankowania w locie jest instalacja ze sztywnym przewodem. Samolot-cysterna wyposażony jest w jedno stanowisko na ogonie, z którego wysuwany jest sztywny przewód paliwowy. Operator systemu, znajdujący się na zbiornikowcu, steruje tym sztywnym przewodem. System ten stosowany jest głównie w lotnictwie USA .

Systemy tankowania w powietrzu i powietrzne tankowce wprowadzono w siłach lotniczych najsilniejszych państw w latach 50. XX w., a na większą skalę w kolejnej dekadzie.

Zobacz więcej w haśle tankowanie w powietrzu .


Inne hasła zawierające informacje o "Powietrzny tankowiec":

Salwinia pływająca ...

1983 ...

1933 ...

U-Boot ...

1988 ...

Zimna wojna ...

Atak na Pearl Harbor ...

Teatr działań wojennych ...

Bitwa stalingradzka ...

PzKpfw VI B Königstiger ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Powietrzny tankowiec":

223 Świat podzielony - okres zimnej wojny (plansza 12) ...

224 Koniec wojny i początek nowych zagrożeń (plansza 11) ...

113. Wymiana gazowa (plansza 12) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie