Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Powielacz napięcia

Powielacz napięcia

Powielacz napięciaobwód elektryczny transformujący prąd zmienny na prąd stały o wyższym, względem wejściowego, napięciu. Powielacz napięcia składa się z układu odpowiednio połączonych kondensatorów oraz diod prostowniczych .

Budowa i działanie

Najczęściej spotykane powielacze mają budowę kaskady Villarda, której schemat przedstawiony został na zamieszczonym obok rysunku. Przy założeniu, że Us jest napięciem szczytowym źródła, to znaczy napięcie źródła zmienia się od +Us do -Us, pracę powielacza podzielić można na następujące etapy:

  1. źródło przyjmuje napięcie -Us, kondensator C1 ładuje się poprzez diodę D1 do napięcia Us,
  2. źródło przyjmuje napięcie +Us, napięcie źródła sumuje się z napięciem kondensatora C1 do wielkości 2Us, kondensator C2 ładuje się poprzez diodę D2 do napięcia 2Us
  3. źródło przyjmuje napięcie -Us, napięcie na kondensatorze C1 spada do 0V, kondensator C3 ładuje się poprzez diodę D3 do napięcia 2Us
  4. źródło przyjmuje napięcie +Us, napięcie na kondensatorze C1 wzrasta do 2Us, napięcie na kondensatorze C3 sumuje się z napięciem na C1 do wielkości 4Us, ładując w ten sposób kondensator C4.

Dołączając kolejne segmenty analogiczne do układu C1-D1-C2-D2 można teoretycznie uzyskać napięcie wyjściowe będące dowolną wielokrotnością napięcia wejściowego, jednak w praktyce spotyka się układy powielające od dwóch do dwudziestu razy.

Zastosowania

Układ powielacza napięcia (1MV) akceleratora Cockcrofta - Waltona z 1937 r.
  • Powielacz napięcia stosowany jest w technice telewizyjnej do wytworzenia napięcia anodowego kineskopu . W konstrukcjach telewizorów po roku 1990 coraz częściej jest integrowany z transformatorem i nazywany trafopowielaczem .
  • Powielacze bywają stosowane w niektórych urządzeniach technologicznych, na przykład w elektrostatycznych urządzeniach malarskich do malowania farbami ciekłymi jak i proszkowymi.
  • Powielacze stosowane są także w akceleratorach cząstek , a także do wytwarzania wysokich napięć, potrzebnych do wytwarzania wyładowań elektrycznych służących do testowania instalacji odgromowych.
  • W elektronicznym sprzęcie codziennego użytku. W zegarkach elektronicznych - podwajacz napięcia, powielacz w zasilaczu lampy błyskowej.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Powielacz napięcia":

Nowa Anglia ...

Zawał mięśnia sercowego ...

Ajschylos ...

Jezioro Nidzkie ...

Austro-Węgry ...

Tranzystor ...

Bitwa pod Wiedniem (1683) ...

Sonar ...

Agresja (psychologia) ...

Traktat z Kanagawy ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Powielacz napięcia":

Budowa komórki eukariotycznej - część VII - system wakuolarny (plansza 19) ...

Podstawy informatyki - podstawowe pojęcia, systemy liczbowe - część II (plansza 6) ...

46. Wybrane konflikty na świecie (plansza 4) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie