Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Leśno (powiat chojnicki)

Leśno (powiat chojnicki)

Leśno ( kaszb. Lésno lub Leszno, niem. Lesno, dawniej Liesznia)[1]wieś kaszubska na południowozachodnim krańcu Pojezierza Kaszubskiego w Polsce położona w województwie pomorskim , w powiecie chojnickim , w gminie Brusy nad jeziorami Leśno Górne i Leśno Dolne . Wieś jest siedzibą sołectwa Leśno w którego skład wchodzą również Kaszuba i Wysoka Zaborska .

Spis treści

Historia

Najstarsze ślady pobytu ludzi pochodzą sprzed ok. 10 tys. lat. Stałe osadnictwo datowane jest na epokę brązu (ok. 1200 p.n.e. ). Osadnictwo to było związane z grupą kaszubską kultury łużyckiej . W okresie rzymskim teren wsi zaludniony był przez ludność kultury wielbarskiej , czyli Gotów . Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z końca XIII w. W 1354 Leśno otrzymało prawa wsi królewskiej ( prawo chełmińskie ). W 1438 przeszło pod władzę Krzyżaków , zaś w 1466 - po wojnie trzynastoletniej - zostało znowu wsią królewską w starostwie tucholskim .

Do 1954 roku miejscowość była siedzibą gminy Leśno . W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa bydgoskiego .

Zabytki

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża w Leśnie

Zabytkiem architektury drewnianej Leśna jest modrzewiowy kościół katolicki pw. Podwyższenia Krzyża św. z 1650 , ufundowany przez królową Marię Ludwikę . Jest to budowla o konstrukcji zrębowej z wieżą konstrukcji słupowo-ramowej na podmurówce z kamieni. Dach i wieża kościoła pokryta jest gontem świerkowym. Wnętrze zawiera strop płaski, chór wsparty jest na dwóch słupach.

Na terenie Leśna znajduje się cmentarzysko kurhanowe z 14. kurhanami , na obszarze którego jest utworzona dydaktyczna Ścieżka lichenologiczno-kulturowa [2]. Na cmentarzysku były odkryte groby m.in. skrzynkowe z epoki brązu i okresów późniejszych.

Przypisy

  1. Dr F. Lorentz "Polskie i kaszubskie nazwy miejscowości na Pomorzu Kaszubskiem" () ()
  2. Mariusz Grzempa: Informator przyrodniczo - turystyczny. Chojnice: Zaborski Park Krajobrazowy, 2008, s. 44. . 

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Leśno (powiat chojnicki)":

Pęcice ...

Brno ...

Uznam ...

Wittenberga ...

1362 ...

Strzebielino ...

Benedykt Dybowski ...

Michałowice (powiat jeleniogórski) ...

Pec pod Sněžkou ...

Vrchlabí ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Leśno (powiat chojnicki)":

01 Znaki drogowe - znaki uzupełniające (plansza 3) ...

218. Struktura narodowościowa i etniczna Polski (plansza 8) ...

134 Polska wobec polityki Napoleona Bonaparte. Księstwo Warszawskie (plansza 9) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie