Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Wola Duża (powiat biłgorajski)

Wola Duża (powiat biłgorajski)

Kapliczka
Pamiątkowy krzyż


Wola Dużawieś w Polsce położona w województwie lubelskim , w powiecie biłgorajskim , w gminie Biłgoraj . Założona na przełomie XVII i XVIII w. w dobrach biłgorajskich, dawniej zwana Dobrą Wolą.

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa zamojskiego .

Spis treści

Położenie

Wieś leży w otoczeniu lasów. Od strony wschodniej sąsiaduje z Roztoczem Środkowym. Usytuowana jest przy trasie BiłgorajZwierzyniecZamość , przez miejscowość przebiega także trasa linii kolejowej – Linia Hutnicza Szerokotorowa (LHS). Dawniej Wolę Dużą z Biłgorajem łączyła trasa kolei wąskotorowej , która została usunięta po wybudowaniu LHS w 1976 roku. Od Biłgoraja wioskę dzieli dystans 4 km, od Zamościa 50 km, a od Lublina 100 km. Wola Duża leży na granicy strefy ochronnej Roztoczańskiego Parku Narodowego . Wieś ciągnie się przez około 3,5 km, a następnie przechodzi w wieś Wolę Małą .

Informacje ogólne

Na terenie miejscowości znajduje się dawny ośrodek wczasowy i rekreacyjny z letnim amfiteatrem . Dawniej przyjeżdżały tu kolonie i wycieczki, natomiast obecnie służy głównie jako miejsce do organizowania koncertów, festynów i innych form rozrywek, jak np. przeglądy chórów i kapel, zloty motocyklowe (Ogólnopolski Zlot Motocyklowy ROZTOCZE), czy też wybory Miss Lubelszczyzny. Występowali tu m.in. Kazik Staszewski , Tadeusz Drozda , Marcin Daniec , Urszula , zespół Perfect , Anna Maria Jopek , bracia Cugowscy , Kate Ryan , Łzy , Blue Cafe , Ivan i Delfin .

Coraz więcej osób z miast (przeważnie z Biłgoraja ), buduje w wiosce domki letniskowe, a także przyjeżdża na weekendowe odpoczynki. Czyste, wolne od skażeń powietrze, grzyby, jagody, dominujące tu cisza i spokój, nieskażona przyroda i bardzo czyste lasy zachęcają do wypoczynku. Miejscem gdzie zachowała się dziewicza przyroda jest mały obszar leśny nazywany Źródełkami . Jest to miejsce, z którego wypływają źródła rzeki Stok . W źródłach płynie krystalicznie czysta i orzeźwiająca woda. Stok nazywany jest przez mieszkańców również Zielona lub po prostu Źródełkowa.

Do Stoku wpada jedna mała rzeczka o nazwie Sarni Pysk. Stok płynie przez całą Wolę Dużą. Jest on dopływem Pruchnicy (rzeki przepływającej przez Biłgoraj ). Najstarszym budynkiem w miejscowości, jaki jeszcze zachował się jest stara, XIX-wieczna drewniana chata, której dach pokryty jest wciąż słomianą strzechą.

Szlaki turystyczne

  • Szlak Roztoczański

Szlak pieszy, trasa: ZwierzyniecPanasówkaTrzęsinykamieniołomy ŻelebskoHedwiżynWola DużaBiłgorajStary Bidaczów

  • Szlak Wzgórze Polak – pogranicze regionów

Szlak rowerowy , trasa: BiłgorajRapy DylańskieŻelebskoTrzęsinyLipowiec – Wzgórze Polak – TereszpolWola DużaBiłgoraj

Galeria

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Wola Duża (powiat biłgorajski)":

Pęcice ...

Oddychanie komórkowe ...

Brno ...

Uznam ...

Koszykówka ...

Wittenberga ...

Szkoci ...

1362 ...

Strzebielino ...

Jura ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Wola Duża (powiat biłgorajski)":

01 Znaki drogowe - znaki uzupełniające (plansza 3) ...

213 Polska kultura, sztuka i nauka dwudziestolecia międzywojennego (plansza 10) ...

125. Polska w drugiej połowie XVIII w. (plansza 10) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie