Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Potok Oliwski

Potok Oliwski

Potok Oliwski

Wodospad po dawnym młynie w Parku Oliwskim
Lokalizacja Europa
Polska
Źródło Matarnia
140 m n.p.m.
Ujście Zatoka Gdańska
Jelitkowo
0 m n.p.m.
Długość 9,9 km
Powierzchnia zlewni 28,7 km²
Największe dopływy Potok Bobrowy, Potok Zajączkowski, Potok Czystej Wody, Potok Prochowy , Potok Rynarzewski
Średni przepływ 0,291 m³/s
Rzeki Polski

Potok Oliwski (Radosna Struga) ( kaszb Òlëwskô Strëga) (w dolnym odcinku zwany również "Potokiem Jelitkowskim" bądź "Jelitkowską Strugą") – jeden z głównych cieków odwadniających obszar Lasów Oliwskich , spływający ze wzgórz morenowych Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i uchodzący bezpośrednio do Zatoki Gdańskiej .

Do 1945 roku dolna część przepływu potoku nosiła nazwę niemiecką Glettkaubach.

Źródła na wysokości ok. 140 m n.p.m. w Matarni . W początkowym biegu przecina drogę ekspresową S6 , i dalej w swym odcinku źródłowym płynie wartkim nurtem poprzez Dolinę Bobrów. Wpływając do Doliny Radości przyjmuje stosunkowo duży lewy dopływ (Potok Zajączkowski) zwiększający w dwójnasób ilość wiedzionej wody. Dysponując od tego miejsca znaczną ilością wód został w przeszłości zagospodarowany poprzez wykorzystanie energii spadku. Na jego drodze (aż niemal po same ujście) wybudowanych zostało szereg urządzeń z których najbardziej znane są młyny oraz Zabytkowa Kuźnia Wodna w Oliwie . Potok płynie dalej poprzez Oliwę , zasilając w wodę stawy parkowe , a następnie w kierunku wschodnim aż po swe ujście w Jelitkowie .

Sąsiednie dolinki obsługiwane są przez dopływy potoku. Obszar źródłowy jednego z dopływów ( Potok Prochowy ) objęty jest ochroną ( Rezerwat przyrody Źródliska w Dolinie Ewy ), a natomiast dolinka innego potoku (Potok Rynarzewski) zajęta jest przez Miejski Ogród Zoologiczny Wybrzeża . Pozostałe imienne dopływy to Potok Bobrowy oraz Potok Czystej Wody[1].

Zespół młynów nad Potokiem Oliwskim w większości został zniszczony przez czas i różne okoliczności (wojny, pożary, brak gospodarza). Dokonane w przeszłości zagospodarowanie całego potoku jest przykładem na wykorzystanie naturalnych możliwości środowiska do rozwoju gospodarczego określonej przestrzeni osiedleńczej. Ten unoszący się w przestrzeni duch miejsca (genius loci) spowodował, iż właśnie w Dolinie Radości w oparciu o wody potoku, założył swoje poletko doświadczalne Instytut Budownictwa Wodnego PAN .

Ostatnimi czasy obserwuje się nasilone parcie miasta dążącego w swej ekspansji do własnego zagospodarowania (zabudowy) tego obszaru. Widomym dowodem tego nacisku jest nadanie obiektowi fizjograficznemu jakim jest Dolina Radości miana osiedla.

Przypisy

  1. Ważniejsze miejsca i obiekty zabytkowe w Oliwie – Oliwski Potok . Urząd Miejski w Gdańsku. [dostęp 2 września 2008].

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Potok Oliwski":

Pstrąg potokowy ...

Wodospad Łomniczki ...

Wodospad Podgórnej ...

Wielki Staw (jezioro w Karkonoszach) ...

Izerka (wieś) ...

Úpa ...

Łomniczka (potok) ...

Jedlica (rzeka) ...

Łomnica (dopływ Bobru) ...

Wrzosówka (dopływ Kamiennej) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Potok Oliwski":

Groza gór wysokich w poezji Kazimierza Przerwy - Tetmajera (plansza 28) ...

Groza gór wysokich w poezji Kazimierza Przerwy - Tetmajera (plansza 18) ...

021. Odmiana czasowników nierozdzielnie złożonych - czas przeszły dokonany. Perfekt. (plansza 19) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie