Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kruk (pomost bojowy)

Kruk (pomost bojowy)

Kruk (pomost bojowy)

Kruk ( łac. corvus) - ruchomy pomost abordażowy , wprowadzony po raz pierwszy przez flotę rzymską w okresie wojen punickich .

Miał postać trapu o długości 6 sążni (ok. 11 metrów) i szerokości 4 stóp (ok. 1,3 metra), zabezpieczonego po obu stronach niską do kolan balustradą, mocowanego na obrotowym trzpieniu na dziobie okrętu i utrzymywany był w pozycji pionowej za pomocą wysokiego na 4 sążnie (ok. 7,4-8 metrów) słupa oraz systemu lin i wielokrążków. Zakończony był żelaznymi hakami.

Taka konstrukcja pozwalała na obrót pomostu w zakresie 300 stopni, mógł być więc wysuwany i opuszczany w dowolnym kierunku w przedniej części okrętu. Haki wbijały się w pokłady okrętów przeciwnika, stabilizując trap, po którym legioniści dwójkami dostawali się na wrogi okręt. Przez to, Rzymianie mogli zrekompensować swoje początkowe małe doświadczenie w walce na morzu przez zdyscyplinowanie i wyszkolenie swoich żołnierzy w walce wręcz.

Po raz pierwszy został zamontowany na okrętach rzymskich w 260 p.n.e. w Messanie, a użyty bojowo niedługo potem w bitwie pod Mylae , a następnie w bitwie u przylądka Eknomos w 256 p.n.e. , walnie przyczyniając się do zwycięstw Rzymian.

Na skutek opanowania przez Kartagińczyków metod walki z "krukami" oraz ich ograniczonej przydatności taktycznej (znaczny wzrost wagi i co za tym idzie zmniejszenie zwrotności okrętów, skuteczne użycie jedynie w walkach obronnych, eliminacja czynnika zaskoczenia u przeciwnika), a także wzrostu doświadczenia marynarki rzymskiej, Rzymianie zrezygnowali z ich użycia ok. 255 p.n.e. - po bitwie pod Eknomos nie są już wymieniane w źródłach z epoki. Według niektórych historyków duże straty floty rzymskiej w sztormach w 255 p.n.e. i 249 p.n.e. były spowodowane właśnie niestatecznością okrętów na skutek zamontowanych "kruków", lecz zdaniem innych ich wpływ na stateczność dużych okrętów był minimalny.

Źródło

  • Polibiusz, Dzieje, I. 22-23, tłum. S.Hammer, Ossolineum, Wrocław 1957


Inne hasła zawierające informacje o "Kruk (pomost bojowy)":

Regionalizacja fizycznogeograficzna Polski ...

Marek Nowakowski ...

Sowa uszata ...

Krystyna Starczewska ...

Boa ...

Molo ...

Anatol Krakowiecki ...

Józef Czapski ...

Beskid Żywiecki ...

Pojezierze Mazurskie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kruk (pomost bojowy)":

Bajka też prawdę Ci powie (plansza 10) ...

Bajka też prawdę Ci powie (plansza 12) ...

Sekretny obrzęd, ludowa moralność i przestrogi gości z zaświatów - czyli tematyka ˝Dziadów cz. II˝ A. Mickiewicza (plansza 10) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie