Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Fizyka medyczna

Fizyka medyczna

Fizyka medyczna - dział fizyki wykorzystujący metody fizyczne w zastosowaniach medycznych (diagnostyka, terapia, rehabilitacja).

Spis treści

Historia rozwoju fizyki medycznej[1]

  • Za ojca fizyki medycznej uważa się Hermanna von Helmholtza , który zajmował się zarówno fizyką (był profesorem na Uniwersytecie Berlińskim), jak i medycyną (profesor na Uniwersytecie w Heidelbergu). Historia nauki zna wiele innych przypadków wybitnych ludzi zajmujących się zagadnieniami z pogranicza fizyki i medycyny m.in.: Mikołaj Kopernik , Galileusz . Po raz pierwszy termin fizyka medyczna wprowadził prawdopodobnie Neil Arnott w XIX wieku, ale właściwy rozwój tej dyscypliny rozpoczął się wraz z odkryciem przez W. Röntgena promieniowania X i promieniotwórczych pierwiastków przez małżeństwo Curie .
  • Pierwszą polską uczelnią kształcącą fizyków medycznych była Politechnika Warszawska , gdzie w 1946 roku prof. Cezary Pawłowski zorganizował studia w tym kierunku na Wydziale Elektrycznym.
  • Obecnie w Polsce fizyka medyczna jest tzw. kierunkiem zamawianym [2].

Działy fizyki medycznej

Radiodiagnostyka

Pod tym pojęciem rozumiemy wszelkie nieinwazyjne metody obrazowania mające na celu wykrycie ognisk chorobowych (m.in. nowotwory, złamania, itp.). Główne metody obrazowania to:

Radioterapia

Jest to jedna z trzech podstawowych metod leczenia nowotworów wykorzystująca promieniowanie jonizujące (pozostałe to chemioterapia i hormonoterapia ). Może być stosowana jako samodzielna metoda leczenia, bądź jako jedna z części tzw. leczenia skojarzonego.

Fizykoterapia

Jedna z form fizjoterapii i część medycyny fizykalnej , w której na organizm oddziałuje się rozmaitymi bodźcami fizycznymi, pobieranymi z natury (Słońce, borowina) lub wytwarzanymi specjalnymi urządzeniami (krioterapia, prądy różnego rodzaju).

Zakres zainteresowań fizyki medycznej

Oprócz wyżej wymienionych działów osoby zajmujące się fizyką medyczną odpowiadają m.in. za kontrolę jakości, czy dozymetrię . Ważną częścią ich działalności są wszelkie prace mające za zadanie zrozumienie działania ludzkiego mózgu .

Przypisy

  1. Fizyka medyczna. redaktorzy tomu: Grzegorz Pawlicki, Tadeusz Pałko, Natalia Golnik, Barbara Gwiazdowska, Leszek Królicki. Warszawa : Akademicka Oficyna Wydawnicza EXIT, 2002 . . 
  2. Co studiować, by dostać tysiąc zł miesięcznie ( pol. ). [dostęp 2010-05-24].

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Fizyka medyczna":

Adwentyzm ...

Oddychanie komórkowe ...

Oddziaływanie elektromagnetyczne ...

Hydrobiologia ...

Torebka kłębuszka nerkowego ...

Ciałko nerkowe ...

Klaudiusz Ptolemeusz ...

Termometr ...

Uniwersytet ...

Płazińce ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Fizyka medyczna":

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 3) ...

Wady i choroby oczu i uszu (plansza 8) ...

Hydrostatyka - część 1 (plansza 23) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie