Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Polska Partia Socjalistyczna Zaboru Pruskiego

Polska Partia Socjalistyczna Zaboru Pruskiego - (niem. Polnische Sozialistische Partei in Preußen), PPS Zaboru Pruskiego, partia robotnicza, która powstała z połączenia polskich organizacji socjalistycznych działających w Niemczech. Została założona w 1893 w Berlinie i solidaryzowała się w walce klasowej z socjalistami niemieckimi (do 1913 była powiązana ściśle z Socjaldemokratyczną Partią Niemiec (SPD), w skład której formalnie wchodziła). Współpracowała z Polską Partią Socjalistyczną, Związkiem Zagranicznym Socjalistów Polskich, i Polską Partią Socjalno-Demokratyczną (PPSD). Dążyła do powstania niepodległego państwa polskiego o ustroju demokratycznym.

Partia działała głównie na Górnym Śląsku i wśród robotników polskich w Niemczech. W 1910 liczyła ok. 2 tys. członków. W czasie I wojny światowej zawiesiła działalność. W kwietniu 1919 weszła w skład Polskiej Partii Socjalistycznej.

Czołowi działacze: Franciszek Morawski (współzałożyciel, przewodniczący zarządu w latach 1905-06), Józef Biniszkiewicz (od 1910 I przewodniczący), Estera Golde-Stróżecka, Jerzy Haase. Organem prasowym partii była Gazeta Robotnicza (redaktor F. Morawski).


Inne hasła zawierające informacje o "Polska Partia Socjalistyczna Zaboru Pruskiego":

Podróżnik ...

Dziady (zwyczaj) ...

Pęcice ...

Biskup ...

Wag ...

Cava de' Tirreni ...

Mieszko II Lambert ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Guwernantka ...

Adwentyzm ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Polska Partia Socjalistyczna Zaboru Pruskiego":

218a Sprawa polska podczas II wojny światowej (plansza 1) ...

218a Sprawa polska podczas II wojny światowej (plansza 11) ...

204 Kryzys europejskiej myśli demokratycznej (plansza 7) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie