Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Polityczny Komitet Porozumiewawczy

Polityczny Komitet Porozumiewawczy - (PKP) - powstały w wyniki porozumienia przedstawicieli PPS-WRN, SL, SN i SP 26 lutego 1940 przy komendzie Obszaru Nr 1 ZWZ zalążek wspólnej platformy politycznej Polskiego Państwa Podziemnego.

Głównym powodem zawiązania go była chęć zorganizowania przez partie polityczne, działające w konspiracji, ośrodka porozumiewawczo-konsultacyjnego, który pozwalałby na podjęcie wspólnych działań i decyzji, a także dałby tym partiom wpływ na nowo powstałą organizację wojskową ZWZ.

Podobne komitety stronnictw politycznych powstały także w Krakowie, Poznaniu, Wilnie i Lwowie. Odegrały one istotną rolę w tworzeniu konspiracji w tych regionach, w inspirowaniu biernego oporu i innych form walki cywilnej. Od kwietnia 1940 PKP został uznany przez władze RP na uchodźstwie za polityczną reprezentację kraju.

PKP początkowo działał przy Związku Walki Zbrojnej, a na przełomie lipca i sierpnia 1940 zdołał wzmocnić swoją pozycję jako Zbiorowa Delegatura Rządu RP na Kraj. Następnie został zreformowany do roli organu doradczego i opiniodawczego przy Delegacie Rządu RP na kraj. W 1943 PKP został przekształcony w Krajową Reprezentację Polityczną.

W skład PKP wchodzili: Franciszek Kwieciński (SP), Kazimierz Pużak (PPS-WRN), Stefan Korboński (SL) i Aleksander Dębski (SN).


Inne hasła zawierające informacje o "Polityczny Komitet Porozumiewawczy":

Czerwony Krzyż ...

Sztuka ...

Adolf Giżyński ...

XVI wiek ...

Stanisław Narutowicz ...

Augustinas Voldemaras ...

Nowa Polityka Ekonomiczna ...

Nowa Anglia ...

Kopiec Kościuszki ...

1986 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Polityczny Komitet Porozumiewawczy":

204 Kryzys europejskiej myśli demokratycznej (plansza 14) ...

202 System wersalski. Europa po I Wojnie Światowej (plansza 11) ...

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 10) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie