Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Polietylen

Polietylen

Polietylen
Ogólne informacje
Nazwa systematyczna Poli(etylen)
Monomery CH2=CH2
Struktura meru -[CH2CH2]-
Właściwości
Rozpuszczalniki wysokocząsteczkowy jest nierozpuszczalny, niżej cząsteczkowe rozpuszczalne w ksylenie na gorąco.
Temperatura mięknięcia 150 °C (423 K )
Temperatura degradacji 300 °C (573 K )
Biodegradowalność niebiodegradowalny
Biokompatybilność wysoka
Właściwości mechanicznepółsztywny termoplast
Inne
PE-HD
PE-LD
Kod recyklingu Treść oznaczeń:
PE-HD - Polietylen (wysokiej gęstości)
PE-LD - Polietylen (niskiej gęstości)
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
warunków standardowych (25°C, 1000 hPa)

Polietylen lub polietenpolimer etenu . Symbol przemysłowy: (PE).

Polietylen jest giętki, woskowaty, przezroczysty, termoplastyczny. Traci elastyczność pod wpływem światła słonecznego i wilgoci. Synteza polietylenu jest przykładem polimeryzacji rodnikowej .

Polimeryzacja etenu

Folie z PE charakteryzują się małą przenikalnością dla pary wodnej, łatwo przepuszczają pary substancji organicznych, nie są odporne na węglowodory i ich chloropochodne. Są odporne na działanie roztworów kwasów, zasad i soli oraz niską temperaturę. Używany do wyrobu: folii, rur, pojemników, nart, żagli, markerów, zmywaczy do paznokci oraz toników. W wędkarstwie , żeglarstwie oraz wspinaczce często stosowane są żyłki lub liny plecione z polietylenu o nazwie handlowej Spectra.

Systematyka

Właściwości zależą od warunków przeprowadzenia reakcji (ciśnienia, temperatury, katalizatora). Wyróżnia się 4 rodzaje polietylenu:

  • HDPE (high density PE, PEHD) – niskociśnieniowy PE o dużej gęstości (nierozgałęzione łańcuchy zapewniają wysoką gęstość i duże siły oddziaływania międzycząsteczkowego). Gęstość – 0,94-0,97 g/cm³.
  • MDPE (medium density PE) – o średniej gęstości. Gęstość – 0,926-0,940 g/cm³.
  • LDPE (low density PE) – wysokociśnieniowy PE o niskiej gęstości (rozgałęzione łańcuchy polietylenu "nie pasują" do siebie, co powoduje mniejszą gęstość). Gęstość – 0,915-0,935 g/cm³.
  • LLDPE (linear low density PE) – niskociśnieniowy liniowy PE o niskiej gęstości (krótkie, nierozgałęzione łańcuchy powstają w wyniku kopolimeryzacji etenu z alkenami o dłuższych łańcuchach). Gęstość – 0,915-0,935 g/cm³.

Historia

Polietylen po raz pierwszy zsyntetyzował niemiecki chemik Hans von Pechman , który wytworzył go w 1898 podczas ogrzewania diazometanu. Gdy jego współpracownicy Eugen Bamberger i Friedrich Tschimer zbadali białą, woskowatą substancję którą wyprodukował, odkryli że składa się ona z wielu grup -CH2- i nazwali ją polimetylen.

Pierwsza możliwa do przeprowadzenia na dużą skalę synteza polietylenu została odkryta przez Erica Fawcetta i Reginalda Gibsona w ICI Chemicals w 1933 . Podczas działania skrajnie wysokim (kilkaset atmosfer) ciśnieniem na mieszaninę etenu i benzaldehydu otrzymali białą, woskowatą substancję. Ponieważ reakcja była inicjowana przez ślady tlenu w aparaturze, była trudna do powtórzenia. Udało się to w 1935 , kiedy kolejny chemik z ICI , Michaela Perrin odkrył ten przypadkowy wpływ. Wysokociśnieniowa metoda syntezy polietylenu stała się podstawą przemysłowej produkcji LDPE rozpoczętej w 1939 .

Kamieniami milowymi w późniejszej syntezie polietylenu stały się katalizatory , które pozwalają na polimeryzację etenu w łagodniejszych przedziałach temperatury i ciśnienia. Pierwszym z nich był Tlenek chromu (VI), którego właściwości odkryli w 1951 Robert Banks i John Hogan w Phillips Petroleum. Katalizator ten umożliwiał syntezę w temperaturze 150 °C przy ciśnieniu 30 atm.

W 1953 niemiecki chemik Karl Ziegler rozwinął proces oparty na chlorkach tytanu , zwłaszcza chlorku tytanu(IV) TiCl4 i metaloorganicznych związkach glinu , takich jak trietyloglin – Al(C2H5)3. Pozwalał on na syntezę w jeszcze łagodniejszych (60 °C, 1 atm) warunkach niż proces Phillipsa. Proces Phillipsa jest jednak tańszy i łatwiejszy do opanowania, dlatego obie metody pozostają praktyce przemysłowej do dziś.

Przed końcem lat pięćdziesiątych XX wieku obu syntez – Phillipsa i Zieglera używano do produkcji HDPE. Początkowo Phillips miał problemy z produkowaniem HDPE stałej jakości i magazyny wypełniały się wybrakowanym polietylenem. Katastrofa finansowa została powstrzymana w 1957 , gdy hula-hoop , zabawka składająca się z kolistej, polietylenowej rurki, stała się modna wśród nastolatków w całych Stanach Zjednoczonych .

Trzeci typ procesu katalitycznego, oparty na metalocenach (związkach sandwiczowych lub kanapkowch, jak ferrocen ) został odkryty w 1976 w Niemczech przez Waltera Kaminsy'ego i Hansjörga Sinna. Dowiedziono, że procesy Zieglera i metalocenowy są bardzo elastyczne przy kopolimeryzacji etylenu z innymi alkenami . Stały się one bazą dla żywic etylenowych różnego rodzaju, w tym VLDPE, LLDPE i MDPE.

Do niedawna metaloceny były najbardziej aktywnymi katalizatorami polimeryzacji etylenu. Dużo wysiłku wkłada się w tzw. katalizatory post-metalocenowe, które mogą pozwolić na większą ingerencję w strukturę polietylenu niż metaloceny. Ostatnio prace korporacji Fujita i Mitsui pokazały, że iminofenolowe kompleksy metali grupy 4 wykazują wyższą aktywność niż metaloceny.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Polietylen":

PE ...

Pipeta ...

Przemysł petrochemiczny ...

Rafineria ropy naftowej ...

Nikiel ...

Nadtlenek wodoru ...

Gaz wysypiskowy ...

Tworzywa sztuczne ...

Folia ...

Polietylen PolietylenOgólne informacje Nazwa systematyczna Poli(etylen) Monomery CH2=CH2 Struktura meru -[CH2CH2]-Właściwości Rozpuszczalniki wysokocząsteczkowy jest nierozpuszczalny, niżej cząsteczkowe rozpuszczalne w ksylenie na ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Polietylen":

Tworzywa sztuczne (plansza 12) PE – Polietylen Pali się nawet po wyjęciu z płomienia Świecący (niebieski) ...

Tworzywa sztuczne (plansza 2) e height=380 width=770 > Tworzywa sztuczne polimeryzacja Polietylen polipropylen polistyren polichlorek winylu teflon biodegradacja, biodegradowalne próba płomieniowa ...

Elektrostatyka (plansza 8) elektryczny zgromadzony w pewnym miejscu na ich powierzchni i nie dopuszczają do jego rozprzestrzeniania się. Przykłady izolatorów: Porcelana Szkło Gips Papier Bursztyn Ebonit PCW Polietylen Drewno Guma Styropian ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie