Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Polemon II (król Pontu)

Polemon II (król Pontu)

Polemon II, właśc. Gajusz Juliusz Polemon II Filogermanik Filopatris ( gr. : Πολέμων, Polémōn) (zm. 69 ? n.e.) – król Tracji z braćmi Remetalkesem III i Kotysem IX w latach 19 - 38 , król Pontu w latach 38 - 64 oraz Bosporu w latach 38 - 39 .

Spis treści

Rodzina

Polemon II należał do trackiej dynastii sapejskiej. Ojcem jego był Gajusz Juliusz Kotys VIII , król Tracji , a matką Antonia Tryfena , córka Marka Antoniusza Polemona I Eusebesa Sotera , króla Małej Armenii, Pontu i Bosporu oraz Pytodoris Filometor . Dzięki babce macierzystej był spowinowacony z dynastią julijsko-klaudyjską . Pytodoris była bowiem córką Pytodorosa z Tralles i Antonii , córki rzymskiego triumwira Marka Antoniusza oraz siostry przyrodniej Antonii Młodszej , babki cesarza rzymskiego Kaliguli .

Odziedziczył nazwisko rodowe Gajusz Juliusz po ojcu i dziadku Remetalkesie I , który otrzymał obywatelstwo rzymskie. Po zabójstwie ojca mieszkał z matką i rodzeństwem w Rzymie . Kształcił się i wychowywał razem z przyszłym rzymskim cesarzem Kaligulą . Polemon przebywał na dworze kuzynki Antonii Młodszej . Antonia była bardzo wpływową kobietą nadzorującą krąg różnych książąt i księżnych. Jej krąg brał udział w politycznym zachowywaniu granic cesarstwa rzymskiego i spraw państw zależnych od Rzymu.

Rządy w Poncie

Cesarz rzymski Tyberiusz postanowił zająć się dziećmi Kotysa VIII , zamordowanego w 18 r. Przywrócił im królestwo trackie wraz z ich tymczasowym opiekunem Trebellenusem Rufusem, byłym rzymskim pretorem. W 19 r. Polemon II otrzymał z braćmi południową część Tracji, a północną kuzyn i szwagier Remetalkes II . W 38 r. Kaligula , nowy cesarz rzymski, zadbał o dojrzewających synów Kotysa VIII. Najstarszemu Gajuszowi Juliuszowi Remetalkesowi III wyznaczył Trację, najmłodszemu Gajuszowi Juliuszowi Kotysowi IX przyznał Małą Armenię . Kaligula później dodał mu zapewne Sofene.

W 38 r. Polemon II otrzymał od cesarza Pont oraz Bospor Kimmeryjski . W królestwie bosporańskim nigdy nie rządził, ponieważ panowała nad nim jego siostra Gepaepyris od 37 r. W Poncie rządził wraz z matką Antonią Tryfeną , która była tam królową od śmierci matki w 33 r. Od 55 r., kiedy zmarła Tryfena , zaczął panować samodzielnie. Na podstawie swojego imienia zmienił nazwę miejscowości Fanizan na Polemonium (ob. Fatsa w Turcji ).

Aneksja Pontu przez Rzym

Za panowania Nerona , cesarza rzymskiego, doszło do zmian w Poncie. W 64 r. królestwo zostało definitywnie przyłączone do imperium rzymskiego i wcielone do prowincji Galacji . Aneksja miała być podobno dokonana za zgodą Polemona II. Nie wiadomo co się działo dalej z byłym królem. Z żoną Julią Mamają, zapewne księżniczką z Emesy, miał dwóch synów: Remetalkesa i Polemona.

Bibliografia

  • Sartre M., Wschód rzymski. Prowincje i społeczeństwa prowincjonalne we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego w okresie od Augusta do Sewerów (31 r. p.n.e.-235 r. n.e.), tłum. S. Rościcki, Ossolineum, Wrocław 1997, s. 41 i in., .


Poprzednik
Reskuporis III
król Tracji
19 - 38 z braćmi
Następca
Remetalkes III
Poprzednik
Gepaepyris
król Bosporu
38 - 39
Następca
Mitrydates III Filogermanik Filopatris
Poprzednik
Antonia Tryfena
król Pontu
38 - 64 , z matką do 55
Następca
Pont włączony do Rzymu


Inne hasła zawierające informacje o "Polemon II (król Pontu)":

Mieszko II Lambert ...

Odense ...

Linköping ...

I wiek ...

Brno ...

Uznam ...

1484 ...

1499 ...

XVI wiek ...

1972 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Polemon II (król Pontu)":

009. Imperium Macedońskie (plansza 3) ...

008c. Grecja (plansza 9) ...

215a Działania zbrojne w latach 1941-1945 (plansza 12) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie