Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

O Prawa Człowieka w Zjednoczonej Łotwie

O Prawa Człowieka w Zjednoczonej Łotwie

O Prawa Człowieka w Zjednoczonej Łotwie
Lider Tatiana Żdanok , Jakow Pliner , Jurij Sokołowski
Data założenia 1998
Adres siedzibyRūpniecības 9, Rīga
Europejska Grupa
Parlamentarna
Zieloni - Wolny Sojusz Europejski
Barwy      niebieski       pomarańczowy       czerń
Obecni eurodeputowani1
http://www.pctvl.lv/
Łotwa

Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i politykaŁotwy


O Prawa Człowieka w Zjednoczonej Łotwie ( łot. Par Cilvēka Tiesībām Vienotā Latvijā, PCTVL, ros. За права человека в единой Латвии, ЗаПЧЕЛ) – łotewska partia polityczna reprezentująca interesy mieszkających na Łotwie Rosjan i innych mniejszości rosyjskojęzycznych.

Historia

PCTVL powstała w 1998 jako koalicja trzech rosyjskojęzycznych partii lewicowych: Partii Zgody Narodowej (Tautas Saskaņas Partija, TSP), Równouprawnienia (Līdztiesība) i Łotewskiej Partii Socjalistycznej (Latvijas Sociālistiskā Partija, LSP). W wyborach 1998 zdobyła 16 miejsc w Sejmie Republiki Łotewskiej , pozostając w opozycji do rządów centroprawicy. Cztery lata później zanotowała drugi wynik w skali kraju (po prawicowych Nowych Czasach ), otrzymując w parlamencie 25 mandatów (w tym 5 dla socjalistów).

W 2003 doszło do rozłamu w koalicji, w wyniku którego opuściła ją TSP. Rok później odłączyła się Łotewska Partia Socjalistyczna. Mimo rozpadu partii O Prawa Człowieka w Zjednoczonej Łotwie udało się zdobyć 10,66% głosów w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2004 , co przełożyło się na mandat dla Tatiana Żdanok , który wywalczyła również w wyborach 2009 [1]. W Parlamencie Europejskim partia związana jest z frakcją zielonych i regionalistów .

W wyborach krajowych z października 2006 partia zdobyła 6 miejsc w Sejmie, kontynuując działalność jako siła opozycyjna wobec rządów partii łotewskich. W wyborach do Sejmu X kadencji w 2010 uzyskała 1,43% głosów i nie przekroczyła bariery uprawniającej do udziału w podziale mandatów[2]. Nie będzie otrzymywać dotacji z budżetu państwa. Lider ugrupowania Tatiana Żdanok, która była kandydatem PCTVL na premiera kraju, zapowiedziała, że partia będzie od tego czasu pracować jako organizacja ochrony praw człowieka oraz think-tank[3].

Ugrupowanie przez długi czas było obecne w strukturach samorządowych. W wyborach lokalnych w 2001 zdobyło 13 miejsc w Radzie Miejskiej Rygi, wchodząc w skład koalicji rządzącej. Jeden z jej działaczy Sergiej Dołgopołow objął stanowisko wiceburmistrza miasta. W 2005 sojusz zanotował gorszy wynik, otrzymując 9 miejsc w Radzie, a cztery lata później ugrupowanie nie przekroczyło progu wyborczego uprawniającego do udziału w podziale mandatów[4]. Klęskę poniosło również w innych miastach na terenie Łotwy, z większych ośrodków mandaty zyskując jedynie w Jełgawie [5].

Ugrupowaniem kierują kolegialnie Tatiana Żdanok, Jakow Pliner i Jurij Sokołowski [6]. W skład frakcji parlamentarnej PCTVL wchodzą Walerij Buchwałow, Władimir Buzajew, Mirosław Mitrofanow, Jakow Pliner (przewodniczący) i Jurij Sokołowski[7].

Symbolem partii są pszczoły (ze względu na skrót jej rosyjskojęzycznej partii: ЗаПЧЕЛ, Zapczeł od rosyjskiego: пчела)[8]. Partia jest częścią założonej w 2005 Federacji Partii Rosjan w Unii Europejskiej , która skupia organizacje mniejszości rosyjskiej działające na terenie UE[9].

Przypisy

Źródła


Inne hasła zawierające informacje o "O Prawa Człowieka w Zjednoczonej Łotwie":

Rodzimy Kościół Polski ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Adwentyzm ...

Oddychanie komórkowe ...

Tampere ...

Växjö ...

Brno ...

Uznam ...

Wiktor Sukiennicki ...

Władysław Komar ...


Inne lekcje zawierające informacje o "O Prawa Człowieka w Zjednoczonej Łotwie":

Świat roślinny i zwierzęcy w Polsce (plansza 13) ...

Świat roślinny i zwierzęcy w Polsce (plansza 15) ...

Zbiory liczbowe (plansza 1) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie