Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Pol Pot

Pol Pot

Pol Pot (1977)

Pol Pot, właśc. Saloth Sar, znany również pod przydomkiem Brat Numer Jeden (ur. 19 maja 1928 [1][2][3][4][5], zm. 15 kwietnia 1998 ) – dyktator Kambodży , w młodości mnich buddyjski , nauczyciel i członek Komunistycznej Partii Kambodży .

Spis treści

Życiorys

Studiował na prywatnej uczelni technicznej EFR w Paryżu , nie uzyskał dyplomu. Ideologię przejął od francuskich komunistów. W 1960 współzałożyciel Komunistycznej Partii Kambodży a w latach 1963–1979 jej sekretarz generalny. Dowodził oddziałami zbrojnymi Czerwonych Khmerów . Na jego światopogląd znaczny wpływ miała ideologia Chińskiej Republiki Ludowej z okresu Rewolucji kulturalnej oraz myśli Mao Zedonga . Choć sam Pol Pot maoistą nigdy się nie nazwał a jego ideologia była daleka od marksizmu ze względu na szowinistyczne i rasistowskie elementy które doprowadziły do eksterminacji mniejszości wietnamskiej i chińskiej na terenie Kambodży i wywołały wojnę z komunistycznym Wietnamem[6].

Po wojnie wietnamskiej

W 1975 roku, gdy zakończyła się wojna wietnamska , partyzanci obalili rząd, a Pol Pot zmienił nazwę kraju na Demokratyczna Kampucza i rozpoczął jedną z najkrwawszych dyktatur XX wieku . Według Pol Pota kraj miał się składać wyłącznie z chłopów finansujących ekonomię kraju poprzez wzrost produkcji rolnej. Cała produkcja rolnicza była eksportowana , a ludzie umierali z głodu. Szacuje się, że w "Demokratycznej Kampuczy" zginęło około 1/4 ludności kraju, a liczba mieszkańców stolicy – Phnom Penh , wskutek przymusowych wysiedleń zmalała z 2 milionów do 23 tysięcy mieszkańców.

Schyłek rządów

Nicolae Ceauşescu z Pol Pot ( 1978 )

Pol Pot nawiązał współpracę z ChRL , na tym tle, a także z powodu eksterminacji mniejszości wietnamskiej i incydentów granicznych popadł w ostry konflikt z Wietnamem . W 1979 został obalony przez wojska wietnamskie i wewnętrzną opozycję. Wraz z księciem Sihanoukiem kierował partyzantką wspieraną przez Tajlandię i ChRL, walczącą z prowietnamskim rządem w Phnom Penh. Kontynuował wojnę domową także po wycofaniu wojsk wietnamskich oraz stworzeniu rządu zgody narodowej, gdy w 1991 r. książę Sihanouk ponownie został głową państwa. W 1997 roku w ramach jednej z niezliczonych czystek w kierownictwie partii, zlecił zabójstwo jednego ze swych najbliższych współtowarzyszy jeszcze z czasów paryskich - Son Sena. Son Sena zabito wraz z 11-osobową rodziną, a ciała rozjechano ciężarówkami[]. Kilka tygodni później współtowarzysze urządzili proces pokazowy Pol Pota i skazali go na dożywotni areszt domowy, gdzie po kilku miesiącach zmarł, według oficjalnej wersji z przyczyn naturalnych.

W Kambodży w okresie 3,5-letnich rządów Pol Pota spośród 7,5 mln mieszkańców Kambodży z głodu, chorób i w wyniku egzekucji zginęło ok. 1,7-2,5 mln ludzi. Pol Pot w udzielanych wywiadach nie uznawał swojej odpowiedzialności za te zbrodnie. O czasach swoich rządów mówił: "byliśmy jak dzieci uczące się chodzić", "walczyłem nie po to, aby mordować ludzi", "naszą walkę prowadziliśmy, by zapobiec wietnamizacji Kambodży", "moje sumienie jest czyste".

Przypisy

  1. Brother Number One, David Chandler, Silkworm Book, 1992 p.7
  2. Kiernan, Ben. The Pol Pot Regime: Race, Power, and Genocide in Cambodia under the Khmer Rouge, 1975–79. New Haven, CT: Yale University Press, 1996.
  3. Policy & Politics | Asia Society
  4. John Pilger. America's long affair with Pol Pot. , ss. 15-17 (July, 1998). 
  5. Pol Pot Biography - life, family, name, death, school, son, information, born, house, time, year
  6. Zbigniew Marcin Kowalewski, Czas Czerwonych Khmerów - rewolucja, rasizm i ludobójstwo

Bibliografia

  • Roszkowski Wojciech, Półwiecze, historia polityczna świata po 1945 roku, PWN, Warszawa 2002.
  • Encyklopedia PWN, Historia, wiek XIX i XX, PWN, Warszawa 2002.
  • Twist, Miranda, Najwięksi zbrodniarze w historii, Muza S.A., Warszawa 2004.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Pol Pot":

Wierny ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Vytautas Landsbergis ...

Adolf Giżyński ...

Kwas fosforowy ...

Antanas Smetona ...

Jonas Basanavičius ...

Wittenberga ...

Klemens Maria Hofbauer ...

Katarzyna Klich ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Pol Pot":

Skóra (plansza 18) ...

027a. Ssaki – sukces złożoności (plansza 15) ...

Skóra (plansza 9) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie