Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Pojezierze Fińskie

Pojezierze Fińskie

Krajobraz Pojezierza Fińskiego
Mapa Pojezierza Fińskiego

Pojezierze Fińskie ( fin . Järvi-Suomi, szw . Insjöfinland) - obszar polodowcowy w południowej Finlandii, ograniczony od północy i południa wałami moren czołowych Salpausselkä . Obszar ten to wysoczyzna (do 355 m), na której znajduje się blisko 55 tysięcy[nota 1] jezior, m.in. Saimaa (czwarte co do wielkości w Europie[1], największe w Finlandii), Päijänne , Pielinen , Kallavesi . Występują tam krótkie, bogate w wodę rzeki (na przykład: Vuoksi , Kymijoki , Kokemäenjoki ) z licznymi bystrzami i wodospadami . przeważające formacje drzewne to lasy świerkowe i sosnowe, w związku z czym główną gałęzią gospodarki jest przemysł drzewny. Największe miasta Pojezierza Fińskiego to: Tampere , Jyväskylä , Kuopio , Lahti i Hämeenlinna .

Środkową część kraju zajmuje płaskowyż Pojezierza Fińskiego, na który składają się trzy prowincje, od zachodu licząc: Häme (szw. Tavastland), Savo (szw. Savolax) i Karelia (fiń. Karjala). Obszar ten określa się jako Järvi-Suomi (fiń. järvi - jezioro). Wody śródlądowe zajmują tu ponad 25% powierzchni, w krajobrazie dominuje woda, a kręte naturalne groble - harju - dzielące jeziora, dodają mu szczególnego uroku. Lasów jest również więcej niż na Nizinach Nadmorskich; pokrywają one 75-80% powierzchni.

Uwagi

  1. Dokładna liczba nie jest możliwa do określenia, ponieważ nie istnieje spójna definicja co jest jeziorem, a co nim nie jest.

Przypisy

  1. Sibylla Putzi: A to Z World Points of Interest : 175 Countries : Cultural Sites, Historic Sites, Museums, Architectural Landmarks, Religious Sites, Theme Parks, Parks, Gardens, Zoos, National Parks, Natural Sites. World Trade Press, 2008, s. 128. . 


Inne hasła zawierające informacje o "Pojezierze Fińskie":

Jezioro Gardyńskie ...

Jezioro Głębokie (Pojezierze Mazurskie) ...

Tałty (jezioro) ...

Pojezierze Mrągowskie ...

Kraina Węgorapy ...

Pojezierze Ełckie ...

Równina Mazurska ...

Regionalizacja fizycznogeograficzna Polski ...

Pojezierza Wschodniobałtyckie ...

Bagno ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Pojezierze Fińskie":

203. Ukształtowanie powierzchni Polski (plansza 12) ...

204. Krainy geograficzne Polski. Pojezierza Polskie (plansza 6) ...

Zlodowacenia w Polsce oraz formy polodowcowe (plansza 20) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie