Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

kalendarz kościelny

kalendarz kościelny - to kalendarz używany w Kościele katolickim i w niektórych innych kościołach chrześcijańskich, oparty na dwu systemach rachuby czasu: słonecznym, w którym długość roku obliczeniowego pokrywa się z rokiem w kalendarzu gregoriańskim i księżycowym, według którego oblicza się czas obchodzenia świąt Wielkanocnych i następnych, liczonych od Wielkanocy, kolejnych świąt.

Kalendarz kościelny dzielony jest na dwie części – Bożego Narodzenia od pierwszej niedzieli adwentu do soboty przed niedzielą siedemdziesiątnicy oraz Wielkanocy – od niedzieli siedemdziesiątnicy do soboty przed pierwszą niedzielą adwentową.

Boże Narodzenie jest świętem stałym i przypada w dzień 25 grudnia, podczas gdy Wielkanoc jest świętem ruchomym i przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej pełni od równonocy wiosennej 21 marca. 70 dni przed Wielkanocą przypada niedziela siedemdziesiątnicy rozpoczynająca okres Przygotowania, a 40 dni przed Wielkanocą przypada Popielec, od którego zaczyna się Wielki Post.

Święta Bożego Narodzenia poprzedza okres adwentu rozpoczynający się w niedzielę najbliższą dnia św. Andrzeja Apostoła (30 listopada), a jej zakończenie następuje w wigilię Bożego Narodzenia, 24 grudnia. Wraz z pierwszą niedzielą adwentu rozpoczyna się nowy rok liturgiczny.

Daty kalendarza kościelnego określane są przy pomocy imion patronów, których święto jest danego dnia obchodzone.


Inne hasła zawierające informacje o "kalendarz kościelny":

Biskup ...

Linz ...

Data ...

Vincenzo Bellini ...

Adam Naruszewicz ...

Chrześcijaństwo ...

Stanisław Taczak ...

Święte Oficjum ...

Bolesław V Wstydliwy ...

Bitwa pod Kircholmem ...


Inne lekcje zawierające informacje o "kalendarz kościelny":

033a.Kultura wczesnego i pełnego średniowiecza. Czas kościołów i wielkich katedr (plansza 16) ...

005 Religie i wierzenia w starożytności (plansza 4) ...

003. Sumerowie w Mezopotamii (plansza 17) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie