Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

poczucie winy

poczucie winy - stan emocjonalny powstający w sytuacji uświadomienia sobie popełnienia czynu prawnie albo moralnie niedozwolonego. Związane jest zwykle z chęcią zadośćuczynienia i poddania się karze.

Nie zawsze poczucie winy wiąże się z faktyczną winą. Nieuzasadnione poczucie winy może występować pod wpływem szoku u osób, które np. utraciły kogoś bliskiego w wypadku, choć nie miały na to wpływu. Ponieważ takiego zdarzenia nie można cofnąć, poczucie winy może prowadzić do depresji.

Poczucie winy ma podłoże społeczne także poprzez powszechny wzorzec reakcji na przekraczanie obowiązujących norm. W niektórych kulturach dominuje poczucie winy (np. wśród wyznawców judaizmu), w innych podobną funkcję kulturową pełni wstyd (np. w Japonii). W chrześcijaństwie natomiast poczucie winy jest uznawane za prymitywną reakcję duchową na grzech, w przeciwieństwie do skruchy oraz żalu.


Inne hasła zawierające informacje o "poczucie winy":

Samuel Pepys ...

Restauracja Stuartów ...

Narodowy socjalizm ...

Zemsta (etyka) ...

Common law ...

Kultura tradycyjna ...

Wielka piątka ...

Neurotyczność wprost, uznając ją raczej za korelacje między cechami.Neurotyczność składa się z następujących cech: lęk przygnębienie poczucie winy niska samoocena napięcieW swoim wymiarze fizjologicznym neurotyczność jest opisywana jako reaktywność układu ...

Determinizm ...

Poczucie krzywdy ...


Inne lekcje zawierające informacje o "poczucie winy":

Różne oblicza racji. O tragicznych wyborach. (plansza 9) ...

Różne oblicza racji. O tragicznych wyborach. (plansza 10) ...

05. Naród (plansza 10) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie