Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Siwa (oaza)

Siwa (oaza)

Oaza Siwa
Egipt : Siwa (oaza)

Oaza Siwa, Wāhat Sīwah ( arab. واحة سيوة); (Kraina Palm) – oaza w północno-zachodnim Egipcie , blisko granicy z Libią , w muhafazie Matruh , 560 km na zachód od Kairu i 300 km na południe od portu nad Morzem Śródziemnym w Matruh . Na zachód od depresji Kattara , a na południe od Wyżyny Libijskiej. Zajmuje obszar 80 km², rozciąga się od 10 do 30 km[] (z północy na południe). W depresji -18 m p.p.m. W północnej części oazy znajduje się port lotniczy Siwa . Liczba ludności ok. 20 000.

W oazie Siwa rośnie ok. 250 000 palm daktylowych , 50 000 oliwek oraz wiele krzewów pomarańczy i cytrusów . W oazie znajduje się ponad 200 źródeł wody.

Miasto Siwa (główna miejscowość w oazie) powstało wokół ruin Szali (ufortyfikowana oaza, powstała z cegły mułowej w 1203 r.).

Oaza Siwa leżąca na skraju Wielkiego Morza Piaskowego pozostała niezmieniona i zapomniana przez setki lat. Dopiero w latach 80. XX w. połączono ją z drogami: asfaltową z Matruh na wybrzeżu śródziemnomorskim i (pustynną) z oazą Bahrijja , dzięki czemu region zaczęli odwiedzać turyści. Nad głównym placem Siwy górują ruiny dawnego miasta Szali. Blisko centrum znajduje się Muzeum Domu Siwy prezentujące typowe miejscowe ubiory, biżuterię i wyroby rzemiosła.

Po II wojnie światowej zbudowano wytwórnię jednej z najpopularniejszych w Egipcie wód mineralnych (Siwa).

13 stycznia 2003 roku na terenie oazy zlokalizowano metę 13. odcinka Rajdu Dakar z libijskiego Sarir, a 14 stycznia był tu start i meta 12. odcinka specjalnego (o długości 341 km) tego rajdu . Dzień później odbył się start do 13. odcinka, do Ad-Dachila .

Inne miejscowości w oazie Siwa

  • Aghurmi – 3 km na wschód od miasta Siwa położona jest starożytna stolica oazy z ruinami świątyni Amona z XXX dynastii, wraz z pokrytą reliefami ścianą i wielkim kopcem gruzu. Znajduje się tam także świątynia Wyroczni – wybudowana na skale między 663 a 525 r. p.n.e.
  • Ajn Dżuba (Łaźnia Kleopatry) – 4 km na południowy wschód od Siwy.
  • Dżabal al-Matwa (Góra Umarłych) – góra, niedaleko na północ od miasta, cała pokryta grobami z XXVI dynastii i czasów ptolemejskich. Podczas II wojny światowej kryli się w nich mieszkańcy oazy.
  • Fatnis (wyspa) (Wyspa Fantazji) – 6 km na zachód od miasta Siwa, wyspa na słonym jeziorze Birket Siwa. Wyspę gęsto porastają palmy, wśród których jest słodkowodna sadzawka.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Siwa (oaza)":

Mazurski Park Krajobrazowy ...

Siwa (oaza) Oaza Siwa Egipt : Siwa (oaza)Oaza Siwa, Wāhat Sīwah ( arab. واحة سيوة); (Kraina Palm) – oaza ...

Biblia Tysiąclecia ...

Lichwa ...

Wróblowe ...

Pustynia ...

Czapla siwa ...

Wrona ...

Fitogeografia ...

Wyrocznia ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Siwa (oaza)":

211. Kształtowanie się szaty roślinnej Polski (plansza 3) ...

012. Islam (plansza 2) ...

040. Sahara (plansza 14) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie