Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Zawisza Kurozwęcki

Zawisza Kurozwęcki

Herb Poraj

Zawisza z Kurozwęk (z Kurozwęk Zawisza) herbu Poraj (ur. ? - zm. styczeń 1382 r.), regent Królestwa Polskiego[1], biskup krakowski , kanclerz koronny , podkanclerzy koronny .

Spis treści

Biografia

Rodzina

Ród, z którego się wywodził był jednym z najpotężniejszych rodów magnackich w średniowieczu. Syn Dobiesława Kurozwęckiego i kobiety nieznanej z nazwiska; brat Krzesława , kasztelana sandomierskiego, stryj kasztelana krakowskiego Mikołaja z Michałowa .

Kapłaństwo

W latach 1352 - 1353 kanonik sandomierski , w latach 1353 - 1380 kanonik krakowski, a od 1366 archidiakon . W roku 1380 został mianowany biskupem krakowskim i sprawował ten urząd aż do śmierci w 1382 roku.

Kariera polityczna

Początki jego kariery politycznej datuje się na okres kiedy był kustoszem wielickim (1370). Zawisza był wybitnym politykiem, wiernym stronnikiem dynastii andegaweńskiej, zwolennikiem sukcesji jednej z córek króla Ludwika Węgierskiego po jego śmierci. W latach 1371 - 1373 pełnił urząd podkanclerzego koronnego. W roku 1373 został mianowany kanclerzem koronnym i piastował to stanowisko do 1379 roku. W roku 1381 stał się vicarius regni poloniae , czyli zastępcą króla polskiego, po opuszczeniu kraju przez Elżbietę Łokietkówną , podczas rządów Ludwika Węgierskiego . Otrzymał wtedy prawo do mianowania ważniejszych urzędników Królestwa, co wykorzystywał w walce z opozycją złożoną głównie z możnowładców wielkopolskich. Zmarł w trakcie sprawowania tego zaszczytnego urzędu.

Zawisza zmarł w styczniu 1382 roku. Niechętny mu Janko z Czarnkowa odnotował w swej kronice jako przyczynę śmierci biskupa upadek z drabiny podczas nocnej wyprawy.

Przypisy

  1. Informacja oparta na błędnej notatce Janka z Czarnkowa

Bibliografia

  • Paweł Jasienica , Myśli o dawnej Polsce. Czytelnik. Warszawa 1990,
  • Wielka Ilustrowana Encyklopedja Powszechna Wydawnictwa Gutenberga. [T.] VIII. Moskwa: (reprint) "Gutenberg-Print", 1994. . 


Poprzednik
Florian z Mokrska
Biskup krakowski
1380 - 1382
Następca
Jan Radlica


Inne hasła zawierające informacje o "Zawisza Kurozwęcki":

1969 ...

Zawisza Kurozwęcki ...

Piotr Kmita z Wiśnicza ...

Łabędź (herb szlachecki) ...

Kaplica Potockich na Wawelu na zachód od kaplicy Szafrańców .Spis treści1 Historia2 Architektura3 Bibliografia HistoriaKaplicę ufundował bp Zawisza Kurozwęcki w 1381 r. Pierwotna nazwa kaplicy (Różyców) utarła się od ...

Jan Bodzanta (biskup krakowski) ...

Imieniny ...

1946 ...

Pełniący obowiązki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ...

Szare Szeregi ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Zawisza Kurozwęcki":

˝Wesele˝ Stanisława Wyspiańskiego jako dramat symboliczny (plansza 5) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie