Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Pijawka końska

Pijawka końska

Pijawka końska (Haemopis sanguisuga) - jest największą pijawką żyjącą w Polsce . Jest drapieżna , żywi się drobnymi mięczakami i larwami owadów . Pijawka końska czasami dorasta nawet do 15 cm. Występuje pospolicie w wodach słodkich stojących.

Spis treści

Budowa

Grzbiet może mieć kolor od szarego po prawie czarny, spód ciała jest jaśniejszy (żółtoszary). Ciało jest miękkie, zwężające się na końcach, w przekroju ma kształt mniej więcej elipsoidalny. Pokryte jest oskórkiem z wyraźnie widocznymi pierścieniami. Pierścienie nie są równoważne z wewnętrznym podziałem na somity (na każdy somit przypada kilka-kilkanaście pierścieni zewnętrznych). Na obu końcach ciała znajdują się przyssawki. Przednia przyssawka otacza otwór gębowy, stąd jej nazwa: okołoustna. Wzdłuż boków przedniej części ciała znajduje się 5 par oczu. Otwór odbytowy położony jest na grzbiecie, w tylnej części ciała.

Występowanie

Pijawka końska występuje w wodach stojących i wolnopłynących na terenie całego kraju. Okresowo może przebywać na lądzie, na wilgotnym podłożu w pobliżu wody. Zimę spędza zagrzebana w osadach dennych.

Rozmnażanie

Wszystkie gatunki pijawek są obojnakami. Pijawka końska składa kokony jajowe na wilgotnej ziemi, np. na brzegach zbiorników wodnych. Dorosłe nie opiekują się jajami. Młode opuszczają kokon po upływie miesiąca. Od razu są zdolne do samodzielnego zdobywania pokarmu. Są ubarwione tak jak dorosłe osobniki.

Pożywienie

Pijawki końskie, wbrew swej popularnej nazwie, nie pasożytują na ssakach, gdyż są drapieżnikami. Polują na larwy owadów, ślimaki, skorupiaki, skąposzczety, kijanki, małe rybki oraz na inne pijawki. Zdobycz jest połykana w całości albo wysysana. Pijawka ta, jak i wszystkie inne, jest wytrzymała na głód - może obyć się bez jedzenia nawet przez 7 miesięcy.


Inne hasła zawierające informacje o "Pijawka końska":

Góry Krucze ...

Pierwouste ...

Pijawki z występującą także w Polsce Hirudo medicinalis,Haemopidae – duże, drapieżne pijawki, np. Pijawka końskaPijawki były niegdyś powszechnie stosowane do upuszczania krwi, jako "lekarstwo" na ...

Pijawka końska Pijawka końska (wielożerna) Systematyka Domena eukarionty Królestwo zwierzęta Typ pierścienice Gromada siodełkowce Podgromada pijawki Rząd Arhynchobdellida Rodzina Haemopidae Rodzaj Haemopis Gatunek Pijawka końska Nazwa systematyczna Haemopis sanguisuga Pijawka końska (Haemopis sanguisuga) - jest ...

Pijawka rybia ...

Glista ...

Antylopa ...

Śledziona ...

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych ...

Wszy ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Pijawka końska":

013. Pierścienice - segmentowe zwierzęta robakokształtne (plansza 11) ...

013. Pierścienice - segmentowe zwierzęta robakokształtne (plansza 2) ...

013. Pierścienice - segmentowe zwierzęta robakokształtne (plansza 6) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie