Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Pierścienie planetarne

Pierścienie planetarne

Zdjęcie Saturna i jego pierścieni zrobione przez sondę Cassini 2004.10.06
Zdjęcie pierścieni Saturna wykonane przez sondę Cassini 2004.10.27

Pierścień planetarny – pierścień złożony z cząsteczek pyłu i innych małych cząstek orbitujących dookoła planety w cienkim obszarze o kształcie dysku. Najbardziej spektakularne i znane pierścienie planetarne należą do Saturna , ale wszystkie cztery największe planety Układu Słonecznego (gazowe olbrzymy: Jowisz , Saturn , Uran , Neptun ) mają układy pierścieni.

Pochodzenie pierścieni planetarnych nie jest dokładnie znane, prawdopodobnie zostały ukształtowane przez odpryski materii powstające przy zderzeniach dwóch ciał lub przez rozerwanie księżyca planety, gdy ten zbliżył się do planety i przekroczył granicę Roche'a .

Skład cząstek pierścieni jest różny, mogą składać się z lodu i krzemianów . W pierścieniach mogą też występować większe skały . Czasami pierścienie mają tzw. " księżyce pasterskie " (lub "prowadzące"), czyli małe księżyce, których orbity przebiegają blisko zewnętrznych krańców pierścieni lub w przerwach między pierścieniami. Grawitacja księżyców pasterskich utrzymuje ostre zakończenie krawędzi pierścienia; materia "dryfująca" w pobliżu orbity księżyca pasterskiego, po zbliżeniu się do niego jest odrzucana w głąb pierścieni, wyrzucona z pierścieni lub nawarstwia się na księżycu.

Dwa małe księżyce Jowisza, a mianowicie Metis i Adrastea , znajdują się w granicach pierścieni planetarnych Jowisza , są one wewnątrz granicy Roche'a. Oznacza to, że każdy niezwiązany z księżycem okruch, np. powstający w wyniku uderzenia w księżyc innego okruchu, jest porywany z jego powierzchni przez siły pływowe Jowisza zasilając pierścienie w nowy materiał.

Pierścienie Neptuna są bardzo niezwykłe w tym, że gdy się je obserwuje z Ziemi odnosi się wrażenie, że składają się z niekompletnych łuków, ale sonda kosmiczna Voyager 2 przekazała zdjęcia, na których widać kompletne pierścienie z jaśniejszymi łukami. Jest to wynik grawitacyjnego oddziaływania księżyca pasterskiego - Galatei i prawdopodobnie przez jeszcze inny, nie odkryty księżyc.


Inne hasła zawierające informacje o "Pierścienie planetarne":

Litosole ...

Hans Eysenck ...

Tęcza ...

Metamer ...

Algebra Boole'a ...

Geometria ...

Ludwik Gumplowicz ...

Topór ...

Architektura romańska ...

Minerał ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Pierścienie planetarne":

Lipidy (plansza 13) ...

Układ Słoneczny (plansza 13) ...

Alkany, alkeny, alkiny (plansza 2) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie