Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Pieniądz fiducjarny

Pieniądz fiducjarny

Pieniądz fiducjarny – ( łac. fides - wiara) waluta nie mająca oparcia w dobrach materialnych (jak np. kruszce ), której wartość ma źródło z reguły w dekretowanym prawnie monopolu w wykorzystaniu go na danym obszarze jako legalny środek płatniczy oraz na popycie generowanym przez instytucje państwowe , głównie przez pobór podatków . Tradycyjnie przyjęło się, że pojęcie pieniądza fiducjarnego jest równoważne z pieniądzem papierowym ( banknot ), w przeciwieństwie np. do monet z drogocennych kruszców. Utożsamienie takie nie jest jednak całkowicie poprawne, ponieważ pieniądz fiducjarny jest również powszechnie rozprowadzany jako bilon bity z metali nieszlachetnych, zaś pieniądz mający oparcie w kruszcu był i jest często reprezentowany przez papierowe banknoty (certyfikaty uprawniające do poboru kruszca ze skarbca banku).

We współczesnych systemach gospodarczych pieniądz fiducjarny jest emitowany przez banki centralne w ramach prowadzonej przez nie polityki monetarnej . Głównym instrumentem regulującym ilość pieniądza w obiegu jest stopa procentowa kredytów udzielanych przez banki centralne, ustalana co pewien czas. Celem takich zmian jest z reguły zapisane w statutach owych banków utrzymanie koniunktury i stabilności gospodarki.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Pieniądz fiducjarny":

Nowa Polityka Ekonomiczna ...

Handel ...

Monetaryzm ...

Cena (ekonomia) ...

Społeczeństwo tradycyjne ...

Kultura darów ...

Pieniądz fiducjarny Pieniądz fiducjarny – ( łac. fides - wiara) waluta nie mająca oparcia w ...

Służby specjalne ...

Komunistyczna Partia Kambodży ...

Anarchizm kolektywistyczny ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Pieniądz fiducjarny":

02. System gospodarki rynkowej (plansza 14) ...

215 Sytuacja gospodarcza na świecie (plansza 11) ...

03. Makrootoczenie przedsiębiorstwa (plansza 11) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie